Şiddetli akne vulgarisli hastalarda insülin direnci
Insulin resistance in severe acne vulgaris patients
- Tez No: 476315
- Danışmanlar: UZMAN DAMLA ATACAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Nazan Emiroğlu, Akne Vulgarisli Hastalarda İnsülin Direnci. Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Dermatoloji Uzmanlık Tezi, Ankara 2013. Akne vulgaris sık görülen dermatolojik hastalıklardan biridir ve patogenezi multifaktöriyeldir. Bu çalışmada insülin direncinin akne vulgaris üzerine olan etkilerinin araştırılması planlandı. Çalışmaya 80 akne vulgarisli hasta ile 50 sağlıklı kontrol grubu katıldı. Açlık insülin ve açlık glukoz düzeyleri ölçüldü. Sonuçlarla homa indeksi hesaplandı ve insülin direnci olan hastalar belirlendi. Değerler kontrol grubuyla karşılaştırıldı. Homa indeksi hasta grubunda istatistik olarak anlamlı düzeyde yüksek bulunurken, kontrol grubunda istatistik olarak anlamlı düzeyde düşük bulundu. Bu sonuçlar insülin direncinin, akne vulgaris etiyopatogenezinde yeri olabileceği görüşüne yol açtı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nazan Emiroğlu, Insulin Resistance in Patients with Acne Vulgaris. Dışkapı Yildirim Beyazit Training and Research Hospital, Dermatology Thesis, Ankara 2013. Acne vulgaris is one of the most common dermatological diseases and pathogenesis is multifactorial. This study was designed to investigate the effects of insulin resistance on acne vulgaris. 80 acne vulgaris patients and 50 healthy control were enrolled in the study. Fasting insulin and fasting glucose levels were measured. HOMA index was calculated. The results were statistically compared. HOMA index were significantly higher in patients than control group. These results suggest that insülin resistance may have role in the pathogenesis of acne.