Tip 1 diyabetes mellituslu çocuklarda tamamlayıcı ve alternatif tedavi kullanımı
Complementary and alternative medicine in patients with type 1 diabetes mellitus
  1. Tez No: 476316
  2. Yazar: BELMA HALİLOĞLU
  3. Danışmanlar: UZMAN MÜFERET ERGÜVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Tamamlayıcı ve alternatif tedavi (TAT) kullanımı erişkinlerde ve çocuklarda artmaktadır. Diyabetli hastalarda TAT kullanımıyla ilgili çalışmalar erişkinler üzerinde yoğunlaşmış ve çocuklardaki kullanımı hakkında çok bilgi edilinememiştir. Bu çalışmada Türkiye'deki tip 1 diyabetli çocuklarda TAT kullanım sıklığının ve özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tip 1 diyabetli çocukların ailelerine TAT kullanımı ile ilgili anketler doldurtuldu. Bulgular: Çalışmaya 195 hasta (yaş ort. 14.02±4.7 yıl, K/E: 103/92) alındı. Seksenbeş hasta (%43.6) TAT yöntemlerinden birine başvurmuş ve 64'ü (%75.3) bitkisel tedavi kullanmıştı. Otuz-sekiz hasta (%44.7) TAT yöntemlerinin faydalı olduğuna inanıyorken, 3 hasta (%3.5) TAT kullanımı sırasında medikal tedavisine ara vermişti. TAT kullanım sıklığı ile ailenin sosyokültürel düzeyi ve kullanılan insülin dozu arasında ilişki saptanamazken, sosyoekonomik düzey yüksekliği (p=0.027), büyük şehirde yaşama (p=0.05), komplikasyon varlığı (p=0.03), medikal tedaviden memnuniyetsizlik (p=0.034) ve ailenin daha önceden kendisine TAT kullanmış olması (p=0.001) arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Sonuç: Tip 1 diyabetli çocuklar arasında TAT kullanımı sıklığı oldukça yüksektir ve bazen medikal tedaviyi bile kesme nedeni olabilmektedir. Bu nedenle rutin kontrollerde hastaların TAT kullanımı sorgulanmalı ve TAT yöntemlerinin etkinliği ile ilgili çalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: Complementary and alternative medicine (CAM) is increasingly used in adults and children. Studies on CAM in diabetes have mainly focused on the adult population and its use among children has not been well characterized. The aim of this study was to examine the prevalence and characteristics of complementary and alternative medicine use Turkish children with type 1 diabetes. Methods: Anonymous questionnaire was completed by the parents of children with type 1 diabetes. Results: A total of 195 subjects (age 14.02+/-4.7, mean+/-SD; F/M 103/92) attended the survey. Eighty-five subjects (43.6%) reported any kind of CAM use of which 64 (75.3%) was herbal medicine. Sixty-nine subjects (81.2%) informed the diabetes specialist about CAM use. Thirty-eight subjects (44.7%) evaluated CAM as efficious. In less than 10% of subjects was the physician who was recommended CAM and only 3 subjects (3.5%) interrupted insulin injections for the sake of CAM. We obtained detailed information about family status, disease status and diseasefamily interrelations. We did not find any relation of CAM use with parental education and insulin dose. There was significant relationship between CAM use and higher family income (p=0.027), urban residance (p=0.05), presence of complications (p=0.03), medical therapy dissatisfaction (p=0.034) and prior CAM use among parents (p=0.001). Conclusion: CAM use is a considerable practice among diabetic children which is shared with visiting physicians and sometimes even giving rise to treatment cessation. Moreover there is need for prospective studies comparing metabolic control between CAM-users and others.