Tip 2 diyabetes mellitus tanısı ile takipte olan üç ve daha fazla oral antidiyabetik kullananlarla bazal insülin veya bazal insülin ve oral antidiyabetik kullanan hastalarda son beş yıldaki hemoglobin a1c, metabolik parametreler ve diyabetik komplikasyonların değerlendirilmesi
Evaluation of hemoglobin A1C, metabolic parameters and diabetic complications over the course of five years of patients using three or more oral antidiabetics and patients using basal insulin or both basal insulin and oral antidiabetic being in the group of follow-up with the diagnosis of type 2 diabetes mellitus
- Tez No: 549353
- Danışmanlar: UZMAN NİSBET YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Ülkemizde tip 2 DM'li hastalarda üç ve daha fazla oral antidiyabetik ilaç kullananlarla bazal insülin veya bazal insulin ve oral antidiyabetik ilaç kullananlar arasındaki diyabet regülasyonunun ve metabolik düzeyin ne durumda olduğu, hastaların takibinde erken insülinizasyonun söz konusu olup olmadığı hakkında kapsamlı bir çalışma yoktur. Bu nedenle araştırmamızda Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi hedeflerine ne düzeyde ulaşıldığı, hangi ilaçlarla bu hedeflere ulaşıldığı, tip 2 DM hastalarında metabolik parametrelerin ne düzeyde olduğunu ve eşlik eden komorbiditelerini araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızdagenel dahiliye ve endokrinoloji polikliniğine son 5 yılda 'Tip 2 Diyabetes Mellitus'' tanı kodu ile bir yılda en az 2 kez hastane otomasyon sistemine kaydedilen 3508 hasta tarandı.Üç ve daha fazla oral antidiyabetik ilaç kullanan veya bazal insülin kullanan veya bazal insülin ve oral antidiyabetik ilaç kullanan ve bu tedavi gruplarını en az 3 ay almış olduğu bilinen 18 yaş üstü 752 hasta dahil edildi. Sadece bir başvurusu olan, belirtilen ilaç gruplarını kullanmayan, diyabet dışı nefrotik sendrom, akut böbrek ve karaciğer yetmezliği olan hastalar, malignitesi olan hastalar ve bilinen romatizmal ve spesifik enfektif hastalığı olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Bulgular: Araştırma popülasyonu üç ve daha fazla OAD kullanan 331 (%44) hasta, bazal insülin kullanan 41 (%5,5) hasta, bazal insülin ve en az 1 OAD kullanan 380 (%50,5) hasta olmak üzere 752 hastadan oluştu. Hastaların ortalama yaşı 58,5±10,5 yıl, %60,4'ü (n:454) kadın, ortanca DM süresi 9 yıl (min:1 yıl-maks:42 yıl) idi. Bazal insülin kullanan hastalarda bazal insülin ve ≥1 OAD kullananlar ile ≥3 OAD kullananlara kıyasla ortalama yaş yüksek saptandı (Bazal insülin:62,0±13,4 yıl karşı bazal insülin ve ≥1 OAD: 58,1±10,6 yıl karşı ≥3 OAD: 57,4±9,8 yıl; p=0,010).
Özet (Çeviri)
Aim: There is no extensive study in our country regarding the status of diabetic regulation and metabolic level as well as whether early insulinization has any effects on patient follow-ups for patients using three or more oral antidiabetic drugs or those using basal insulin or basal and oral antidiabetic drugs in a type 2 DM patient group. Thus, it was aimed in our study to determine the level of success for treatment targets in Ankara Numune Training and Research Hospital, the types of drugs leading to these targets, the level of metabolic parameters in patients with type 2 DM and the research of concomitant comorbidities.Material and Methods: 3508 patients over the age of 18 were screened who was recorded into the hospital automation system for more than 2 times in a year with the diagnostic code of“Type 2 Diabetes Mellitus”within the last 5 years for Internal Medicine Clinic and Endocrinology Clinic for the study.752 patients over the age of 18 were incorporated who are using three or more oral antidiabetic drugs or using basal insulin or both basal insulin and oral antidiabetic drug at least 3 months. Patients who applied to the hospital only once, those not using the specified drug groups, those with non-diabetic nephrotic syndrome, acute kidney and liver failures, those with malignancies, and those with recognized rheumatismal and specific infective diseases were excluded from the study. Results:The study population consisted of a total of 752 patients, in that 331 (44%) patients using three or more OAD's, 41 (5.5%) patients using basal insulin, and 380 patients (50.5%) patients using basal insulin and at least 1 OAD. The average age of the patients was 58.5±10.5 years; 60.4% (n:454) of the patients were females; and median DM period was 9 years (min:1 year- maks:42 years). The average age of patients using basal insulin was detected to be higher compared to patients using basal insulin and ≥1 OAD as well as those using ≥3 OAD (Basal insulin: 62.0±13.4 years vs basal insulin and ≥1 OAD: 58.1±10.6 years vs ≥3 OAD: 57.4±9.8 years; p=0.010).