Çocukluk çağı ruhsal travmalarının ebeveyn tutumları üzerindeki yordayıcılığı
Childhood trauma's consequences over parent's attitude
- Tez No: 476356
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ELİF GÜNERİ YÖYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş: Ebeveynlerin çocuk yetiştirme tutumları ruh ve beden sağlığı yerinde bireylerin yetişmesinde en önemli etkendir. Bu döngüsel gelişimin, toplumsal gelişime olan katkısı yadsınamaz. Ebeveyn tutumlarının oluşmasında geçmiş yaşam deneyimlerini özellikle çocukluk çağı travmalarını irdelemek gerekir. Travmatik etki bırakan yaşantılar ihmal ve istismar sonucu oluşur. Çocukluk çağlarında ihmal ve istismara maruz kalan bireylerin ebeveyn olduklarında çocuk yetiştirme tutumları bu durumdan etkilenir. Amaç: Bu çalışma; ebeveynlerin çocuk yetiştirme tutumlarında kendi çocukluk ve ergenlik dönemlerinde yaşamış oldukları“çocukluk çağı ruhsal travmalarının”yordayıcılığını incelemek amacıyla yapılmıştır Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı, ilkokul bünyesindeki okulöncesi eğitim sınıfları, bağımsız anaokulları, özel okulöncesi kurumları ve kreşlerde eğitim öğretim gören 2-6 yaş arası çocuklara sahip 902 ebeveyne, Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği ve Ebeveyn Tutum Ölçeği uygulanmış, ölçekler aracılığı ile toplanan nicel veriler uygun kodlamalar SPSS 23 (Statistical Package For Social Sciences) programı ile yapılmıştır. Kategorik olan değişkenler için sıklık ve yüzdelik oranları bulunmuştur. Araştırmanın amacı doğrultusunda bağımlı ve bağımsız değişkenler arasında nedensel ilişkileri tespit etmek için regresyon analizi yapılmıştır. İki grup arasında anlamlı farklılık olup olmadığını incelemek için gruplarda yer alan katılımcı birey sayısı 30 ve üzerinde olduğunda bağımsız örneklem t testi 30' un altında olduğu durumlarda ise Mann Whitney U testi kullanılmıştır. İkiden fazla guruplar arası ortalama karşılaştırmasında gruplardaki katılımcı sayısının 30 ve üzeri olması durumunda ANOVA analizi kullanılmıştır. Bulgular: Yaptığımız araştırmada katılımcı 605 kadın ve 287 erkek ebeveynin, %99,67' sında cinsel istismar, %99,23' inde fiziksel istismar, %37,83' sinde fiziksel ihmal, %25,55' sinde duygusal istismar, %22,90' inde duygusal ihmal ve %32,19' unda ise çoklu istismar olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Ebeveynlerin çocuk yetiştirmedeki tutumlarını, kendi çocukluk döneminde yaşadıkları travmalar etkiler. Duygusal ve fiziksel istismarın demokratik tutumun ve aşırı koruyucu tutumun oluşmasında, duygusal ihmal ve fiziksel istismar otoriter tutumun oluşmasında, fiziksel istismar, duygusal ihmal ve cinsel istismar izin verici tutumun oluşmasında önemli etkenlerdir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Parents' attitude towards raising children is the most important factor for them becoming physically and psychologically healthy individuals. This iterative development's role in social developmentcannot be denied. Past life experiences' influence on the composition of the parents' attitude, especially childhood traumas, must be carefully examined. Experiences causing traumatic consequences themselves are caused by ignorance and abuse. When individuals who once were subject to ignorance and abuse- be come parents, their attitude towards their children is influenced by that fact in their past. Objective: This study aims to analyse the predictive effect of parents' own childhood and adolescence traumas on raising their children. Material and Method: In this study,“Childhood Psychological Trauma Questionnaire”and“Parent Attitude Scale”were applied to 902 parents who have children of ages 2-6 attending to kindergartens, preschool education classes within primary schools and independent preschools, that are administered by Istanbul Provincial National Education Directorate. The gathered quantitative data were encoded and input to SPSS 23 (Statistical Package for Social Sciences) computer software to be analyzed. Frequency and percentage values for categorical variables were calculated. In accordance with the objective of this study, regression analysis was applied to determine the relations between dependent and independent variables. In order to analyze whether there's a meaningful difference between two groups, t test was applied when the number of participants were 30 or more, and Mann-Whitney U test was applied when the number of participants were less than 30. In the mean value comparisons among more than two groups, ANOVA analysis was applied when the number of participants were 30 or more. Findings: Among 605 female and 287 male participants of study, incidence percentages of past life ignorance and abuse were found as follows: sexual abuse (%99.67), physic alabuse (%99.23), physical ignorance (%37.83), emotion alabuse (%25.55), emotiona lignorance (%22.90), complete abuse (%32.19) Result: Parents' attitude towards raising children are influenced by traumas they've experienced in their own childhood. Emotional and physical abuse influences democratic attitude and over-protective attitude, emotional ignorance and physical abuse influences authoritarian attitude, physical abuse, emotional ignorance and sexual abuse influences permissive attitude