Ratlarda Curcumın'in nasal mukozada yara yeri iyileşmesi üzerine etkisi
The effect of Curcumin on wound healing of nasal mucosa in rats
  1. Tez No: 476357
  2. Yazar: GÖKHAN EMİROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZERRİN ÖZERGİN COŞKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş/Amaç: Halk arasında zerdeçal olarak bilinen curcuma longa bitkisinin yumrusundan elde edilen curcumin'in bilinen etkilerinin yanı sıra yara bölgesindeki onarım sürecini hızlandırıcı etkisi bulunmaktadır. Biz de bu çalışmada ratların nasal mukozaları üzerinde oluşturulan travma bölgesinde curcumin'in bu etkisini gözlemlemeyi amaçladık. Materyal/Metod: 40 adet rat 5 gruba bölündü. İlk grup (grup 0)kontrol grubuydu. Grup 1 sadece travma oluşturulan gruptu. Grup 2'ye nasal travma uygulanıp düşük doz curcumin verildi. Grup 3'e nasal travma uygulanıp yüksek doz curcumin verildi. Son gruba nasal travma uygulanıp sadece çözücü (DMS) verildi. 1 hafta boyunca ajan verilen ratlar 15. günde dekapitilize edildi. Hazırlanan preparatlar sellüler hiperplazi, goblet hücre hipertrofisi ve dejenerasyonu, lökosit infiltrasyonu, silia kaybı ve dejenerasyonu, ödem ve vasküler dilatasyon varlığı araştırıldı ve derecelendirildi. Sonuçlar: Histopatolojik çalışma sonuclarına göre Grup 3'ün (yüksek doz curcumin grubu) nazal mukozal yara yeri iyileşme bölgesi , Grup1'in (sham kontrol grubu ) nazal mukozal yara iyileşme bölgesi ile karşılaştırıldığında; selüler hiperplazi, lökosit infiltrasyonu ve ödem aşısından olumlu yönde istatiksel olarak anlamlı düzeyde farklılık saptanmıştır. Grup 4 (DMS grubu), Grup1 ile yara iyileşmesi açısından karşılaştırıldığında histopatolojik açıdan istatiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Tartışma: Curcumin yara yeri üzerinde modüle edici güçlü etkileri oluştu. Nazal travma geçiren veya septoplasti, konka cerrahisi, fonksiyonel endoskopik sinüs cerrahisi, nazal kavitede tümör cerrahisi gibi nazal kavite ilgili cerrahi prosedürlerde cerrahi sonrası operasyon bölgesinin bakımında curcumin'in tedavide yeri olabileceği sonucuna ulaştık. Uygun doz aralığının ve ne şekilde formülize edilmesi gerektiğinin tespiti için immunhistokimyasal değerlendirmeyi de içeren daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır
Özet (Çeviri)
Background / Aim: In addition to its known effects, curcumin, which is obtained from the tuber of the curcuma longa plant colloquially known as turmeric, has an accelerative effect on the repair process at the wound site. In this study, we aimed to see the said effect of curcumin on the site of trauma inflicted in the nasal mucosa in rats. Materials / Methods: 40 rats were divided into 5 groups. The first group (group 0) was the control group. Group 1 was the sham-control group (no intervention). Nasal trauma was inflicted in Group 2 and low dose of curcumin was administered. Nasal trauma was inflicted in Group 3 and high dose of curcumin was administered. Nasal trauma was inflicted in the final group, but only solvent (DMS) was administered. Rats administered with the agent for one week were decapitated on the 15th day. Using the samples prepared, cellular hyperplasia, goblet cell hypertrophy and degeneration, leukocyte infiltration, cilia loss, edema and presence of vascular dilatation were evaluated and graded. Results: Histopathological study results showed that there was a statistically significant difference (improvement) between the nasal mucosal wound healing in Group 3 (high dose curcumin group) and nasal mucosal wound healing in Group 1 (sham control group) in terms of cell hyperplasia, leukocyte infiltration, and edema. There was no statistically significant difference in terms of histopathology between the wound healing between Group 4 (DMS group) and Group 1. Discussion: Curcumin had powerful modulating effects on the wound site. We have concluded that curcumin could have a role in the post-surgical care of operation site after nasal trauma or surgical procedures regarding nasal cavity such as septoplasty, concha surgery, functional endoscopic sinus surgery, tumor surgery at the nasal cavity. Further work including immunohistochemical evaluation, is needed to determine the appropriate dosage range and how it should be formulated.