Liderlik tarzı ile yetenek yönetimi arasındaki ilişkinin analizi: Beş yıldızlı otel işletmelerinde bir araştırma
Analysis of the relationship between leadership style and talent management: A research in five star hotels
- Tez No: 476410
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK DÖNMEZ POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Tez çalışmasında liderlik ve liderlik kavramı, liderlik tarzları ve turizm sektöründe liderlik tarzlarının önemi, yetenek yönetimi ve yetenek yönetiminin analiz edilmesinde yararlanılan yetenek yönetimi uygulamaları ve turizm sektöründe yetenek yönetiminin önemi ele alınmaktadır. Ayrıca liderlik tarzları içerisinde kişiyi dikkate alan liderlik tarzı ile işe ağırlık veren liderlik tarzından bahsedilmektedir. Çalışmanın son bölümünde ise, otel işletmelerinde liderlik tarzı ile yetenek yönetimi arasındaki ilişkileri ortaya koymayı amaçlayan bir araştırma yer almaktadır. İstanbul'da yer alan beş yıldızlı otel işletmelerinde gerçekleştirilen araştırmada, otel işletmesi yöneticilerinin benimsedikleri kişiyi dikkate alan ve işe ağırlık veren liderlik tarzı ile yeteneklerin planlanması ve yönetilmesi, yeteneklerin elde tutulması, yeteneklerin doğru pozisyona atanması ve yeteneklerin geliştirilmesi arasındaki ilişki ortaya konmaya çalışılmıştır. Verilerin analizinde, Spearman Korelasyon, Kruskal-Wallis H ve Mann-Whitney U testleri kullanılmıştır. Sonuçlar; kişiyi dikkate alan liderlik tarzı ile yeteneklerin elde tutulması, yeteneklerin doğru pozisyona atanması, yeteneklerin geliştirilmesi arasında; işe ağırlık veren liderlik tarzı ile yeteneklerin planlanması ve yönetilmesi, yeteneklerin elde tutulması, yeteneklerin geliştirilmesi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, otel işletmesi çalışanlarının medeni hali, yaş, eğitim durumu, çalıştığı departman, görevde çalışma süresi, turizm sektöründe çalışma süresi ve bulunduğu otelde çalışma süresi gibi özelliklerine göre yetenek yönetimi uygulamalarını ve yöneticilerinin liderlik tarzını algılamaları açısından farklılık olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis focus on leadership, leadership styles and the importance of leaderhip in the tourism sector, talent management practices utilized in analyzing talent management and the importance of talent management in the tourism sector. Also, leadership styles include people oriented leadership and task oriented leadership styles. In the last part of the study a research about relationship between leadership styles with talent management in hotel management. In the research that is concluded by the five star hotels in Istanbul, relationship between people oriented leadership and task oriented leadership styles with planning and managing talents, retention of talents, assigning talent to the right position and developing talents are find out. Spearman Correlation, Kruskal-Wallis H and Mann-Whitney U tests are used in analyzing of the data. The results show there is a significant association between relationship between people oriented leadership style with retention of talents, assigning talent to the right position and developing talents; between task oriented leadership style with planning and managing talents, retention of talents and developing talents. Additionally, results reveal significant differences in relationship with marital status of hotel management employees, age, education status, department in charge, duration of employment, duration of work in the tourism sector and duration of stay at the hotel in terms of perception of talent management practices and leadership style.