Kütüphane otomasyonu
  1. Tez No: 47642
  2. Yazar: ÖMER DEĞERLİOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULLAH ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Information and Records Management, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ABSTRACT Library automation has become important in order to facilitate works of both librarians and users, By library automation accessing any information is easy and fast. For the purpose of library automation, a general purpose program is prepared by using database capability of Microsoft Access For Windows. By Using the program a user or librarian may access information by providing keywords to the program. Users may obtain print-outs of any report easily from the printer. Labels for shelves and books may also be prepared by the program. 01.01.1995 Ömer DEPERLİOGLU Vlll
Özet (Çeviri)
ÖZET Kütüphanelerde yapılan çalışmalarda, hem kütüphanecinin, hem de kullanıcıların yapacakları çalışmaları kolaylaştırmak, istedikleri herhangi bir bilgiye en kolay bir biçimde ulaşmalarını sağlayabilmek için Kütüphane Otomasyonları' na büyük görevler düşmektedir. Bunun için genel amaçlı olarak bir kütüphane otomasyonu hazırlanmıştır. Otomasyon Microsoft Access for Windows veri tabanı programı ile genel amaçlı olarak hazırlanmıştır. Kütüphaneci veya kullanıcı aradığı konu hakkında sahip olduğu en küçük bir bilgi ile o konuya ulaşabilmektedir. Kütüphane yetkilileri ise her türlü kayıt, ödünç verme ve takip işlemlerini yapabilmektedir. Yetkililer gerektiğinde ihtiyaç duyabileceği raporları kolayca elde edebilmekte ve yazıcıdan çıktı alabilmektedir. Kitap ve raf etiketleri yine programda standart bir şekilde oluşturabilmekte ve bu etiketler yazıcıdan alınabilmektedir. Ö1101.1996 Ömer DEPERLİOGLU. vıı