Borlanmış AISI I020 çeliğinin sulu ortamda iki cisimli abrasiv aşınma ve sürtünme davranışlarının deneysel olarak araştırılması
  1. Tez No: 47643
  2. Yazar: NİYAZİ PEKTAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DURMUŞ ODABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Bu çalışma bor ile yüzey sertleştirme esasına dayanmaktadır. Bor ile yüzey sertleştirme, borun yüksek sıcaklıkta çeliğe difüzyonu olayıdır. Kullanılan bor kaynağının fiziksel durumu katı şeklindedir. Borun çeliğe difüzyonu genel olarak 850ÖC-1000°C sıcaklıkta 2-6 saat bekletilmesiyle gerçekleştirilmiştir. Borlu tabakanın özellikleri, borlanan çeliğin bileşimi başta olmak üzere, borlama sıcaklığı ve süresi ile ilave ısıl işlemlere bağlıdır. Deneysel çalışmada borlama metodu olarak katı ortamda borlama kullanıldı. Borlama şartları ise 930 C'de 3 saattir. Borlanan numunelerin sulu ortamda abrasiv aşınma ve sürtünme davranışları deneysel olarak incelendi. Borsuz ve borlu numuneler kullanılarak, borlu numunenin sertliği hakkında sonuçlar elde edilmiştir. Bu çalışmada; hız, zaman, normal yük ve yol değişkenleri göz önüne alınmıştır. Bu değişkenlerin bir kısmı sabit, bir kısmı değişken tutularak çalışma yapılmıştır. Deneylerden elde edilen sonuçlara göre borlu AISI 1020 çeliğinde borlu tabakanın değişen hız, zaman, normal yük ve yola bağlı olarak aşınmaya ve sürtünmeye karşı mukavemetli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY: The subjed; of this study is based to surface hardener with boron. The surface hardener with boron is diffusion of boron to steel under high temperature. Physical state of boron's sourge is solid in general, diffusion of boron to steel occurs under the 850°C-1000°C temperature, by waiting approximatdy 2-6 hours. The characteristics of layer boron are based; firstly, the compound of boroned steel, temperature of boron, time and occuring of addition calorific operation. In the experimental working, the method of boroned is used in solid boron state. The conditions of boron are under 930 C temperature and 3 hours. In agua state, abrasive corrotion and rubbery behaviors of boroned examples are investigated with using experimal method. Results about haednesses of model's borons are abtained with using samples of boron and no using boron. In this study, the changeablities of speed, time, normal weight and variablity of ways are taken care. I take care of subject, that is some of the varieblities are fixed, the others are changeable. According to the experimental results. I obtained them, which are; in the boron A1SII 1020 steel, boron surface are strong to variablity of speed, time, normal weight, related ways of corrotion and rubbing. XI