Veritabanları ve kütüphane otomasyonu üzerine bir uygulama
  1. Tez No: 58506
  2. Yazar: Y. SACİD KENANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBKAT KAÇTIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bilginin üretim, kullanım ve dağıtımında önemli bir yeri olan kütüphanelerin, gelişen bilgisayar teknolojisinden azami derecede faydalanmaları gerekmektedir. Bu tez ile Atatürk Üniversitesi 'nde Merkez Kütüphane Bilgisayar Otomasyon Projesinin gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Bu proje ile, hem kütüphane servis hizmetlerine hem de okuyucuya yönelik yayın tarama işlemlerine bilgisayar desteği sağlanmaktadır. Program Bilgi İşlem Merkezi'mizde bulunan IBM 4381 mainframe altında geliştirilmiştir. Veritabanı olarak SQL/DS (Structured Query Language/Data System) ve yazılım dili olarak da dördüncü kuşak bir uygulama geliştirme dili olan CSP (Cross System Product) seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Of the libraries, which have an important role in the production, use and distribution of the information, they should have to make use from the developing computer technology at the best. By this thesis, it is aimed in order to realize a project of Central Library Computer Automation at Atatürk University. This project, provides both librarianship services and also computer support for the readers with the aim of searching publication. Automation program had been developed under IBM 4381 which we have as the mainframe at our Computer Processing Centre. In addition to, SQL/DS (Structured Query Language/Data System) as database and CSP (Cross System Product), which is fourth generation application-development language, as software language have been choosen.