Türkiye'nin Kafkasya dış politikası ve enerji stratejisi
Turkish foreign policy in the Caucasus and energy strategy
  1. Tez No: 476456
  2. Yazar: LEYLA İSAYEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN TATAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Soğuk savaşın sona ermesini sağlayan Sovyetler Birliği'nin dağılması, bölgeye yeni bir kimlik kazandırmış ve tüm dünya ülkeleri gibi Türkiye'nin de dış politika stratejilerinde keskin değişmeler söz konusu olmuştur. Aynı zamanda Kafkasya'da jeostratejik öneme sahip olan Türkiye özellikle Hazar havzasındaki enerji kaynaklarının Batı'ya güvenli bir şekilde aktarılması ve Rusya'nın“Arka Bahçe”si olarak hitap edilen Kafkasya'daki enerji kaynaklarının güvenliğinin nasıl tesis edileceği konusu o dönemde ortaya çıkan kritik tartışmalardan birisi olmuştur. Bu araştırmanın amacı, Türkiye'nin Güney Kafkasya ve Rusya ile enerji politikası üzerine ilişkilerini incelemek ve bu bağlamda Türk Dış Politikasındaki önemli değişiklikleri belirlemektir. Bu makale, enerji güvenliği ve Türk dış politikasını sistematik olarak analiz etmek için, uluslararası ilişkiler ve uluslararası ekonomi politiği izlemeye dayalıdır. Dolayısıyla, enerji güvenliği ve Türk dış politikasının analizinde uluslararası ilişkiler ile uluslararası ekonomi politiği öğrencileri ve araştırmacıları için bir araştırma ajandası önermektedir.
Özet (Çeviri)
The cold war ended with the collapse of the Soviet Union - all countries whose leadership and a new identity as Turkish and foreign policy strategy review led to the region, ensuring. At the same time, the Caucasus geo-strategic importance in having caused the formation of the Turkish national security policy. Especially energy resources in the Caspian basin to the West in the“Back Garden”, an event which will ensure the safe delivery of Russian energy sources to the question of how the debate has become one of the most critical in that period in the Caucasus, and one of the si. The purpose of this study is to present a general view of Turkish Foreign Policy and relations with the South Caucasus energy policy, Turkey and Russia to explore angle.