Kültür ekonomisi ve yaratıcı endüstriler: Türkiye için kültür bütçesi modeli
Cultural economy and creative industries: Culture budget model recommendation for Turkey
  1. Tez No: 476478
  2. Yazar: ILGIN DİNSEVER ÖNDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI HAKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Kültür endüstrileri ve yaratıcı ekonomilerin ortaya çıkışı ile 20. yy'ın ekonomi ve kalkınma görüşü değişmektedir. AB üyesi ülkeler, kalkınma ve istihdam politikalarına ilişkin metinlerinde bu endüstrilerin geliştirilmesi amacı ile yer vermektedirler. Bu endüstrilerin makroekonomiye etkileri arasında, gayrisafi yurtiçi hasılaya katkı sağlamaları, istihdam yaratabilme kabiliyetleri ile kültürel mal ve hizmetler yoluyla dış ticaret artışının sağlanması yer almaktadır. Ayrıca toplumda dezavantajlı durumda olana gruplar için bölgesel ve sosyo ekonomik gelişmeye ve gelir dağılımına da katkı sağlamaktadır. Ülkemizde ise, 10. Kalkınma Planı'nda, bu endüstrilerin geliştirilmesine yönelik tedbirler yer almaktadır. Bu tez çalışmasında, program bazlı bütçeleme tekniği kullanılarak kültür programı oluşturulmuştur. Bu programda yer alan amaçlardan biri olan kültür endüstrilerinin geliştirilmesi için kültür bütçesi oluşturulmuştur. Bu bütçe için sonuç odaklı izleme yapılması önerilmiştir. Kültür endüstrilerinin ülke ekonomilerine ve kalkınmaya olan katkıları nedeniyle ülkeler endüstrinin iyileştirilmesi ve geliştirilmesini tercih etmektedir. Ülkemizdeki kültür endüstrilerinin geliştirilmesini hedefleyen kültür programının program bazlı bütçeleme yaklaşımı ile kurgulanarak iyileştirilmeye açık alanlar hakkında da bilgi verilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Arise of cultural industries and creative economies has changed the economic and developing view of 20th century. EU countries give coverage to development and employment texts for the purpose of developing cultural industries. The effect of those industries to macroeconomics are contributing to gross domestic product, ability to create employment and increasing foreign trade by cultural goods and services. Besides, cultural industries contributes regional, socioeconomical and development of disadvantageous groups and fair distribution of income. In Turkey, in 10th Development Plan, there are some measures to develop those industries. In this thesis, cultural program is builded by using program based budgeting technique. Cultural budget is formed for developing cultural industries which is one of the aims in this program. Result based monitoring is recommended for this budget. Countries prefer development and enhancement of cultural industries because of industries' contribution to economy and development. Cultural program which aims to develop cultural industries in Turkey is builded by program based budgeting approach and so it is aimed to inform about fields which can be developed.