Siyasal teoride istisna hali ve uygulamaları: Fransa, Birleşik Krallık ve Amerika birleşik devletleri örnekleri
State of exception in political theory and its execution: The examples of France, the United Kingdom, and the United States of America
- Tez No: 476503
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER AYKUT ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bir kavram olarak olağanüstü hâl üzerinde odaklanan bu çalışmada, kurumsal olarak ilk düzenlendiği devlet olan Roma Cumhuriyeti'nden bugüne, devletlerde bir kriz durumunun ortaya çıkması halinde bu krizle mücadele etmek üzere geliştirilen olağanüstü hâl kurumları ele alınmaktadır. Bu kapsamda Roma Cumhuriyeti ile başlayan kurumun günümüzde aldığı form, Fransa, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri örnekleri üzerinden tartışılmaktadır. Devletlerde olağanüstü hâl uygulamaları konusunda Machiavelli, Locke, Rousseau ve Schmitt'e yer verilen bu çalışmada, bu düşünürlerin olağanüstü hâl kurumlarının hukuksal zeminindeki etkilerinin tespit edilmesi hedeflenmektedir. Bu açıdan bu çalışma, teorik ve aynı zamanda karşılaştırmalı bir perspektife sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the state of emergency as a concept, which was developed as an institution to fight against the crisis the state encountered in Roman Republic first, has been focused on. In this context, the form of the institution that started with Roman Republic is discussed through the examples of the jurisprudential systems of France, the United Kingdom, and the United States of America. It is aimed that to discover the effects of Machiavelli, Locke, Rousseau, and Schmitt, who were embraced in the work, on the juridical basis of the states of emergency institutions. In this respect, this work has a theoritical and also a comperative perspective.