Küme değerli zayıf picard operatörler ve bazı sabit nokta sonuçları
Multivalued weakly picard operators and some fixed point results
  1. Tez No: 476593
  2. Yazar: SEMA KANYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSHAK ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez çalışmasında, temel olarak küme değerli zayıf Picard operatörler ve bazı sabit nokta sonuçları incelenmiştir. İlk olarak, tez boyunca kullanılacak metrik uzay ile ilgili temel tanımlar, bazı teoremler ve θ-büzülme dönüşümü verilmiştir. Sonra, tam metrik uzaylarda küme değerli dönüşümler için önemli sabit nokta teoremlerinden Nadler ve Mizoguchi-Takahashi sabit nokta teoremleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Daha sonra, tezin asıl kısmında Nadler tip küme değerli θ-büzülme dönüşümleri, MT tip küme değerli θ-büzülme dönüşümleri, küme değerli α-geçişli ve α_*-geçişli dönüşümler ve son olarak Nadler tip küme değerli (α,θ)-büzülme dönüşümleri verilmiştir. Burada literatürde ilk defa tanımlanan MT Tip Küme Değerli (α,θ)-Büzülme Dönüşümleri kavramı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, setvalued weakly Picard operators and some fixed point results are mainly examined. Firstly, fundamental concepts of metric spaces, some well-known theorems and θ-contraction mapping are given which will be used throughout thesis. Also, Nadler and Mizoguchi-Takahashi fixed point theorems which are some of important theorems for setvalued mappings in complete metric spaces are deeply examined. In main section of thesis Nadler type setvalued θ-contraction mappings, MT type setvalued θ-contraction mappings, setvalued α-admissible and α_*-admissible mappings and Nadler type setvalued (α,θ)-contraction mappings are given. The concept of MT Type Setvalued (α,θ)-Contraction Mappings defining as first time in literature is used.