Çeşitli büzülme dönüşümleri için picard iterasyonu yardımıyla bazı sabit nokta teoremler
Some fixed point theorems regarding the picard iteration for various contractive type mappings
  1. Tez No: 830417
  2. Yazar: IMAD SALIM HUSSEIN THOLFUQAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA DURMAZ GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Genel olarak bu çalışmada zayıf Picard operatörler yardımıyla küme değerli dönüşümler için metrik uzayda sabit nokta sonuçları incelenmiştir. Bu çalışmanın ilk bölümde, çalışma içerisinde kullanılacak temel tanım ve teoremler verilmiştir. İkinci bölümde ise küme değerli dönüşümler için temel kabul edilen belli başlı sabit nokta teoremleri ve küme değerli lineer olmayan hemen hemen büzülme yardımıyla elde edilmiş sabit nokta teoremleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Dahası küme değerli hemen hemen büzülmeler ile küme değerli zayıf Picard büzülmeler arasındaki ilişkilerden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, küme değerli lineer olmayan θ-büzülmeden bahsedilip sabit nokta sonuçları elde edilmiştir ve bir örnekle desteklenmiştir. Son bölümde ise öneriler ve sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In general, in this study, fixed point results in metric space for multivalued contractions are examined by means of weak Picard operators. In the first part of this study, the basic definitions and theorems to be used in the study are given. In the second part, certain fixed point theorems, which are considered fundamental for multivalued contractions, and fixed-point theorems obtained by means of multivalued nonlinear almost contraction are examined in detail. Moreover, the relationships between multivalued almost contractions and multivalued weak Picard contractions are mentioned. In the third chapter, multivalued nonlinear θ-contraction is mentioned and fixed point results are obtained and supported with an example. In the last section, recommendations and conclusions are given