Küme değerli fonksiyonlarda yarı-süreklilik kavramları üzerine bazı sonuçlar
Some results on semi-continuity notions for set-valued functions
  1. Tez No: 805787
  2. Yazar: HAVVA NUR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN İLTER, DOÇ. DR. HÜLYA DURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez çalışmasında, ilk olarak, küme değerli fonksiyonlar teorisine ait temel kavramlar verilerek, bu fonksiyonların üstten yarı-süreklilik, alttan yarı-süreklilik, Hausdorff yarı-süreklilik, Kuratowski yarı-süreklilik, zayıf yarı-süreklilik gibi bilinen yarı-süreklilik kavramları ve bunlar arasındaki bilinen bazı ilişkiler incelenmiştir. Daha sonra bu yarı-süreklilik kavramlarının, küme değerli fonksiyonların sürekli seçimleri konusunda bilinen bazı uygulamaları ispatlarıyla verilmiştir. Son olarak, küme değerli fonksiyonların bir uygulama alanı olan bir diferansiyel dahil etme probleminin çözümü üzerine bir sonuç elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly, by giving the basic concepts of the theory of set-valued functions, the well-known notions of semi-continuity of set-valuedfunctions concepts of these functions such as upper semi-continuity, lower semi-continuity, Hausdorff semi-continuity, Kuratowski semi-continuity, weak semi-continuity and some known relationships between them are examined. Later, some known applications of these notions on continuous selections of set-valued functions are made by giving their proofs. Finally, a result is obtained about the solution of the differential inclusion problem, which is an application area of set-valued functions.