Yapılandırılmış patent verilerinin dilsel özetlenmesi
Linguistic summarization of structured patent data
  1. Tez No: 476749
  2. Yazar: ESEN YILDIZ İGDE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DİYAR AKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Geçmişten günümüze yaşanan patent gelişmelerinin temelinde yatan en önemli neden değerli bilginin korunmasıdır. Patent verilerinde yer alan bu değerli bilginin endüstriyel, sanayi, ekonomik ve bilimsel açıdan çok fazla ve karmaşık örüntüler içerdiği görülmektedir. Patent veri tabanlarındaki gibi büyük boyutlu veriler içerisinden gizli örüntülerin çıkarılması, insanlar tarafından rahatlıkla anlaşılabilecek ve kullanılabilecek verilerin elde edilmesi oldukça önemlidir. Bu tez çalışmasında, tanımlayıcı veri madenciliği yönetimlerinden biri olan dilsel özetleme patent verileri arasındaki ilişkilerin ortaya çıkarılması için kullanılmıştır. Bu amaçla Avrupa Patent Ofisi, çevrim içi veri tabanı PATSTAT üzerinden, elde edilen patent verileri kullanılmıştır. Bu tez çalışması için bulanık dilsel özetleme yöntemi ile elde edilen sonuçlar literatürde yer alan patent verileri üzerine yoğunlukla elde edilmiş ilişkiler ile karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonucunda patent verileri arasında var olduğu savunulmuş ilişkilerin bulanık dilsel özetleme yöntemi kullanılarak elde edilen ilişkiler ile büyük oranda paralellik gösterdiği tespit edilmiştir. Bilim Kodu
Özet (Çeviri)
The most important reason behind the patent developments has been the protection of valuable information. Examining patent data in detail, it appears that valuable information contains too many and complex patterns from industrial, technical, economic and scientific point of view. It is very important to extract hidden patterns from large-size data such as patent databases, to obtain data that can be easily understood and used by people. In this thesis study, linguistic summarization, one of the descriptive data mining techniques, was used to reveal the relationships between structured patent data. For this purpose, the patent data is obtained by the European Patent Office via the online database PATSTAT. The results obtained by fuzzy linguistic summarization for this thesis study are compared with the hypothesis of patent data intensively discerned in the literature. The correlations that are claimed to be existed between the patent data in the comparison result show a great deal of parallelism with the relations obtained using the linguistic summarization method.