Çevrimiçi ortamlarda çocukların cinsel istismarı sorunu ve mücadeleci kuruluşların alması gereken tedbirler
Problem of sexual abuse of children in online enviroments and required measures of struggling organizations
  1. Tez No: 476759
  2. Yazar: SEDAT ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmanın amacı çevrimiçi ortamlarda çocuk pornografisi sorununa yönelik ülkemizde bulunan kamu kurum ve kuruluşlarında görevli personelin algı düzeyini ölçerek, uzman görüşlerine başvurarak ülkemiz için en ideal oluşumu ortaya çıkarmak ve kurumlarımızın alması gereken tedbirleri ortaya koymaktır. Katılımcılar Emniyet Genel Müdürlüğü Siber suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığıdır. Yapılan çalışma ile ilgili katılımcılardan bilgi almak amacıyla nitel ve nicel araştırma yöntemi karışık olarak uygulanmıştır. Devlet kurumlarında görevli katılımcılarla yüzyüze anket uygulanarak veriler toplanmıştır. Ankete ilişkin ölçüm geçerliliği ve güvenilirliğini sağlamak maksadıyla uzman görüşleri alınmış, geri bildirimlere göre gerekli düzeltmeler yapılarak ölçüm geçerliliği ve güvenilirlik değerleri sağlanmıştır. Anket'ten elde edilen çıktılar analiz yazılımı vasıtasıyla analiz edilerek, elde edilen bulgular değerlendirilerek yorumlanmıştır. Bu değerlendirme sonucunda katılımcıların genç, eğitim düzeyleri yüksek, ulusal düzeyde mevzuata hakim, dijital vatandaşlık konusunda bilgi sahibi oldukları, buna karşın çocuk pornografisine ilişkin uluslararası faaliyetler, çevrimiçi ÇP'nin Darknet, eşten eşe ağlar, sayısal mühür veritabanları gibi teknik konulara hakim olmadıkları görülmüştür. Bulgular katılımcıların eğitim düzeyleri yüksek olmasına rağmen bazı konulara hakim olunmamasının nedenin eğitim sistemimizdeki bazı sorunlardan ve müfredat eksikliklerinden kaynaklandığını açıkça göstermiştir. Bu çalışma ülkemizde dijital vatandaşlık konusunda eğitim eksikliğinin giderilmesi, çevrimiçi ÇP ile mücadele konusunun birçok bakanlığın görev alanına girmesi nedeniyle öncelikle tüm kurumları bir araya getirecek bir çatı kurumun kurulmasını müteakip ulusal ÇP görüntüleri sayısal mühür veritabanın oluşturulması, görüntüleri paylaşanların IP ve diğer bilgilerini tespit edebilen ulusal analiz yazılımının yazılmasını, hukuki düzenlemeleri ve diğer önemli hususları önermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to measure the perception level of personnel in public institutions in our country for the problem of child pornography in the online environment, by applying expert opinions to reveal the most ideal formation for our country, to reveal the measures that our institutions should take. Participants were General Directorate of Police, Anti-Cybercrime Department, Ministry of Family and Social Policy, Ministry of Interior and Ministry of Health.Qualitative and quantitative research methods was used mixedly to obtain information from participants for this study.A questionnaire was submitted to the participants who are working in the public institutions and data were collected.In order to ensure the measurement reliability and validity of the survey, expert opinion was explored as a means to provide the measurement validity and reliability with necessary corrections made based on the feedback provided. Outputs from the questionnaire were analyzed using the analysis software and the findings were commented and evaluated. The results showed that participants are rather young with high education levels, well-versed in national regulations, they have the knowledge about digital citizenship, however, it was found that they were not informed about technical issues such as international activities related to child pornography, online child pornography, darknet, p2p networks and hash databases. The findings showed that the reason behind the lack of awareness on some of these phenomena, when the participants' level of education was found to be rather higher, was the inherent problems in the education system and the insufficiency of the curriculum. This study suggests eliminating the lack of education on digital citizenship in Turkey, as several ministries are responsible for the fight with child pornography, and first of all to establish a roofing foundation and to create a national CP images (Hash) database which can detect the IP number and other information of the ones who share such images online using a national analysis software, legal regulations and other important issues.