Dijital ebeveynlik farkındalığı ve çevrimiçi mahremiyet farkındalığı arasındaki ilişki
The relationship between digital parenting awareness and online privacy awareness
- Tez No: 955766
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİLE AŞKIM KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Teknolojinin hızla yaygınlaştığı günümüzde çocukların dijital ortamlarda karşılaşabileceği riskleri önleme ve onlara rehberlik etme konusunda ebeveynlere önemli roller düşmektedir. Bu bağlamda ebeveynlerin dijital farkındalıkları ve çevrimiçi mahremiyet farkındalıkları çocukların dijital ortamda daha güvenli ve etkin bir şekilde rol almaları için oldukça önemlidir. Bu araştırmanın amacı ebeveynlerin dijital farkındalık düzeyleri ile çevrimiçi mahremiyet farkındalıkları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma tarama araştırması, nedensel karşılaştırma araştırması ve ilişkisel tarama araştırmasının ilkelerine göre yapılandırılmıştır. Çalışmanın örneklemini, Eskişehir ilinde yaşayan ve çocukları ilköğretim ve ortaöğretim düzeyinde öğrenim gören 310 ebeveyn oluşturmaktadır. Veriler, demografik bilgi formu, Dijital Ebeveynlik Farkındalık Ölçeği ve Çevrimiçi Mahremiyet Farkındalık Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen bulgulara göre ebeveynlerin, demografik özellikleri dijital ebeveynlik ve mahremiyet farkındalığı düzeyleri üzerinde anlamlı bir fark oluşturmamaktadır. Ebeveynlerin dijital ebeveynlik farkındalık düzeyleri genel olarak yüksek bulunmuştur. Ebeveynlerin en yüksek puan aldığı boyut“verimli kullanım”, en düşük puan aldığı boyut ise“olumsuz model olma”dır. Çevrimiçi mahremiyet farkındalık düzeyi de genel olarak yüksek bulunmuş; en yüksek ortalama puan“iletişim ve paylaşım”alt boyutundan alınmıştır. Yapısal eşitlik modeli sonuçları, çevrimiçi mahremiyet farkındalığı alt boyutlarından dikkat ve güvenliğin, dijital ebeveynlik farkındalığının olumlu alt boyutları olan verimli kullanım ve risklerden korunmayı anlamlı düzeyde pozitif yönde yordamaktadır. Ayrıca iletişim ve paylaşım boyutunun dijital ebeveynliğin olumsuz alt boyutları olan olumsuz model olma ve dijital ihmali negatif yönde yordadığı saptanmıştır. Araştırma bulguları, ebeveynlerin genel olarak dijital farkındalık ve çevrimiçi mahremiyet konularında bilinçli olduğunu gösterse de bazı alanlarda gelişime ihtiyaç duyduklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In today's world, where technology is rapidly spreading, parents play a crucial role in preventing the risks that children may encounter in digital environments and in guiding them appropriately. In this context, parents' digital awareness and online privacy awareness are highly important for ensuring that children participate in digital environments safely and effectively. The aim of this study is to examine the relationship between parents' digital awareness levels and their online privacy awareness. The research was designed in accordance with the principles of survey research, causal- comparative research, and correlational research methods. The sample of the study consisted of 310 parents residing in the city of Eskişehir, whose children are enrolled in primary and secondary schools. Data were collected using a demographic information form, the Digital Parenting Awareness Scale, and the Online Privacy Awareness Scale.According to the findings, parents' demographic characteristics do not create a statistically significant difference in their levels of digital parenting and online privacy awareness. Parents' digital parenting awareness was generally found to be high, with the highest mean score in the“efficient use”dimension and the lowest in the“negative role modeling”dimension. Similarly, the overall level of online privacy awareness was also found to be high, with the highest mean score observed in the“communication and sharing”sub-dimension.Structural equation modeling results revealed that the“attention”and“security”dimensions of online privacy awareness significantly and positively predict the favorable dimensions of digital parenting awareness, namely efficient use and protection from risks. Moreover, the“communication and sharing”dimension was found to negatively predict the unfavorable sub-dimensions of digital parenting awareness, such as negative role modeling and digital neglect.The findings indicate that although parents are generally conscious of digital awareness and online privacy, there is still room for improvement in certain areas.