Gayrimenkul değerleme iklimi
Reel estate appraisal climate
- Tez No: 476831
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP ÖKTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gayrimenkul Değerlemesi ve Finansmanı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Gayrimenkulle ilgilenen çevrelerin amaçları doğrultusunda faaliyetlerinin sürdürülebilirliği, konunun tanımlanması, sınırlanması ve belirlenmesi ile mümkündür. Bu işlevler yerine getirilirken temel çerçeve, konu ve sınırlamaya ilişkin belirleme kriterlerinin tutarlılığı, doğruluğu, şeffaflığı, test edilebilirliğidir. Konuyu bu yönüyle ele aldığımızda temel kavramlar taşınmaz ve taşınmazın değeri olmaktadır. Gayrimenkulün değeri söz konusu olduğunda ilk olarak bu değerin nasıl tespit edildiği sorusu karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada, dünyadaki gayrimenkul değerleme ikliminin genel esasları ortaya konularak ortak, genel kabul görmüş bir uygulama olup olmadığı sınanacaktır.
Özet (Çeviri)
Sustainability activities for the purposes of dealing with the real estate sector are possible with identification, determination and limitation of issues. While performing these functions, conceptual framework must be defined is limitations of issues and these cases, consistency of determination criteria, accuracy, transparency and testability. When we focus on this aspect of the subject, basic concept is to determine the worth of the real estate. When it comes to the value of real estate, the first question is how to determine this value. This study tests how real estate appraisal climate in the world and then whether it is a common, generally accepted practice.