Et-Ta'lîku's-Sabîh özelinde Muhammed İdris el-Kandehlevî'nin hadis şerhçiliği
- Tez No: 476832
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın temel konusu, et-Ta'lîku's-sabîh özelinde müellifi Muhammed İdris el-Kandehlevî'nin hadis şerhçiliğidir. Telif edildiği günden bu yana hadis ile ilgilenen ilim adamları için çok önemli bir yeri ve önemi olan Mişkâtu'l-Mesâbîh üzerine tarihî seyirde en son kaleme alınan bu eser, hadis ilmine ayrı bir değer veren Hindistan kökenli bir çalışma olarak da ayrı bir kıymet ifade etmektedir. Birinci bölümde Muhammed İdris el-Kandehlevî'nin hayatı ve ilmî kişiliği üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ilk olarak Hadis şerhi hakkında kısa bir bilgi verilmiş, özellikle Mişkâtu'l-Mesâbîh üzerinde kaleme alınan şerhlere değinildikten sonra Kandehlevî'nin hadis şerhi metodu üzerinde bazı başlıklar altında birtakım tespitler yapmak için çaba harcanmıştır. Üçüncü bölümde kaynakları hakkında bilgi verilerek et-Ta'lîku's-sabîh'in ilmî niteliği değerlendirilmiş ve diğer şerhlerle karşılaştırılması yapılmıştır. Sonuçta da et-Ta'lîku's-sabîh hakkında genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The basic subject of our study -in particular al-Ta'leek al-sabeeh- is hadith's expound of Mohammad Idris Qandahlawi who author's this book. This work which write up finally in chronological about the Mishkatu'l-Masabeeh that is very important place and importance for scientists interested in tradition (hadith) since day on which the compile it is precious specially as a working originated of Indian that giving a different value to the hadith. In the first part, It focused on the life and scientific personality of Qandahlawi. In the second part, first it's given a brief information on Hadith expound, especially after touch on explanations about the Mishkatu'l-Masabeeh, it's have been made efforts to do a number of fixing on the method Qandahlawi's Hadith commentaries under some of the topics. In the third part, providing information about resources it's evaluated the quality's scientific of al-Ta'leek al-sabeeh and it's made the comparison with other commentaries. Ultimately, it was made a general evaluation about al-Ta'leek al-sabeeh.