Ahmet Hamdi Şirvani ve Türkçe Muhtasar Usulü Fıkıh isimli eserindeki metodu
Ahmet Hamdi Shirvani and his metods in Turkish Muhtasar Usulü Fiqih
  1. Tez No: 476839
  2. Yazar: RAMAZAN ÇÖKLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu tezde Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde yaşayan ve önemli bir âlim ve devlet adamı olan Ahmed Hamdi Şirvânî'nin hayatı, ilmî kimliği ve Türkçe Muhtasar Usûl-i Fıkıh adlı eseri çerçevesinde usul görüşleri tespit edilip değerlendirilmeye çalışılmıştır. Tez, bir giriş, iki bölüm ve iki ekten oluşmaktadır. Giriş bölümünde tezin konusu, önemi, amacı ve kaynaklarından bahsedilmiştir. Birinci bölümde Ahmed Hamdi Şirvânî'nin hayatı, eserleri ve yaşadığı dönemde Osmanlı Devleti'nin genel durumu hakkında bilgi verilmiş, ikinci bölümde ise Türkçe Muhtasar Usûl-i Fıkıh adlı eserinde takip ettiği metodu tespit edilmiştir. Birinci ekte eserde geçen küllî kaideler, ikinci ekte ise Türkçe muhtasar usûl-i fıkıh'ın latinizesi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
It has been studied in this thesis, the life, the schoarly identity of an important scholar and state man, Ahmed Hamdi Şirvânî who lived in the last era of Ottoman State. His opinions and comments on“usul”have also been studied and assessed within the context of his masterpiece“Turkish Muhtasar Usulü Fıqıh”. The thesis is made up of an introduction, two chapters and seven appendixes. It has been handled the subject of the book, its signifıcance, purpose and references in the introduction part. In the fırst part the life and the scholarly works of Şirvânî have been discussed and it has also been given some general knowledge about the era he lived in. In the second part of the book it has been determined the method Şirvânî followed in his“Turkish Muhtasar Usulü Fıqıh”ın the first appendix, the universal rules mentioned in the book; in the second one, the latinization of the book; and in the rest of appendixes, the testimonials in the premiership Ottoman archives about Ahmed Hamdi Şirvânî have been introduced.