İnsani ve teknik istihbarat kapsamında modern istihbarata karşı koyma
Countering modern intelligence in the scoop of human and technical intelligence
  1. Tez No: 476846
  2. Yazar: YUSUF GÖRKEM GÜNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İMRAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Geçmişi insanlık tarihine kadar uzanan istihbarat olgusu, üretiminde kullanılan yöntem ve hedef çeşitliliğinin artması ile birlikte kendi içerisinde farklı gruplara bölünerek anılmaya başlanmıştır. Üretiminde kullanılan toplama yöntemleri özelinde ise, zaman içerisinde yaşanan teknolojik gelişmelerin etkisiyle insan istihbaratı ve teknik istihbarat olarak iki ana kola ayrılmıştır. Geleneksel ve modern toplama yöntemleri olarak ta anılabilen bu yöntemlerin birbirleri ile birçok defa mukayese edilmesine rağmen net bir sonuca varılabildiği görülememiştir. Fakat son yıllarda yaşanan teknolojik ilerlemeler kapsamında internetin ve internet tabanlı iletişimin oyuna dahil edilmesi ile istihbarat dünyasının seyri değişmiştir. Bu durumun geleneksel ve modern yöntemler karşılaştırmasında belirleyici faktör olduğu görüşü ortaya koyulmaktadır. Modern yöntemler olarak ta adlandırılan teknik istihbarat kapsamında internetin çok büyük bir paya sahip olması, internet ve siber teknolojiye hakim olan devletlerin istihbarat dünyasına hükmedebileceği düşüncesini oluşturmaktadır. Bu düşünceden hareketle 'modern istihbarata karşı koyma' kavramı ortaya atılmıştır. Modern istihbarata karşı koyabilmenin önemi, daha önce yapılmış olan siber operasyonların incelenmesi vasıtasıyla ortaya konulmaya çalışılarak farkındalık oluşturulması amaçlanmıştır. Ayrıca bu mücadele için bireylerin ve devletlerin alması gereken önlemler ve yapılması gerekenler olarak bir takım öneriler de sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The intelligence phenomenon, that its past extends over human history, has started to be called with its segmentation into various divisions arising from the increase of diversity of methods and aims used in its production. In case of collection methods used in its production, intelligence bifurcated as human intelligence and technical intelligence by virtue of the effects of advancement of technology occurred in time. Although these methods, also named as traditional and modern, compared with each other many times, drawing a clear conclusion has not seen possible yet. However, within the scope of the technological advancements in recent years, the course of the intelligence business has changed with the joining of the internet and internet-based communication to the business. This situation is asserted as a determinant on the comparison of traditional and modern methods. On the subject of technical intelligence, also know as modern methods, the internet has a great share in the business and due to this reason the thought that states have a good command of the internet and cyber technologies rule the intelligence business becomes prominent. From this point of view, the concept of counter modern intelligence has been suggested. In this study, it is aimed to create awareness revealing the importance of counter modern intelligence by way of analyzing the cyber operations conducted in the past years. In addition, a set of suggestion presented with regard precautions and actions to be taken by individuals and states in this struggle.