Kosova-Türkiye dış ticareti ve Türkiye'nin doğrudan yatırımlarının incelenmesi
Investigation of Turkey's direct investments and Kosovo and Turkey's foreign trade
  1. Tez No: 660352
  2. Yazar: NAFIZ MORINA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Her geçen gün özellikle gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkeler için önemi artan doğrudan yatırımlar Kosova ekonomisi ve dış ticareti için de büyük önem arz etmektedir. İçsel büyüme modellerinde, doğrudan yatırımlar ile dış ticaret farklı yollarla ülkelerin ekonomik büyümeleri üzerinde uzun vadeli ve kalıcı etkileri doğurabileceği öne sürülmektedir. Dış ticaret ekonomik büyüme üzerindeki etkisinden dolayı literatürde çokça tartışılan konu haline gelmiştir. Bu konuda yapılan birçok çalışmaların sonucunda doğrudan yatırımların bir ülkenin ekonomik büyümesine pozitif katkı sağladığı ispatlanmıştır. Bu bağlamda, gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkeler genellikle doğrudan yabancı yatırımlar çekmek adına farklı düzenleme ve politikalar izlemektedir. Yapılan bu tezin konusu Türkiye ile Kosova arasındaki dış ticaret ilişkisi ve Türkiye'nin Kosova'ya yapılan doğrudan yabancı yatırımlardır. Bu bağlamda, 2001-2019 ve 2007-2019 dönemi için Kosova Cumhuriyeti Merkez Bankası ve Dünya Kalkınma Göstergeleri Veritabanı'ndan yer alan verilerinden faydalanılmıştır. Çalışmada, Türkiye ile Kosova arasındaki dış ticaret ilişkisi incelenmiş ve ayrıca Türkiye'den Kosova'ya yapılan doğrudan yatırımlarına yer verilmiş ve Kosova'ya yatırım yapan Türk yatırımcılar ile anket ve röportaj yapılmıştır. Anket uygulamasında 15 kişi yer alırken, röportajda 5 Türk yatırımcı yer almıştır.
Özet (Çeviri)
Direct investments, which are increasingly important especially for developing and less developed countries, are of great importance for Kosovo's economy and foreign trade. In endogenous growth models, it is suggested that direct investments and foreign trade can have long-term and permanent effects on the economic growth of countries in different ways. Foreign trade has become a widely discussed topic in the literature due to its impact on economic growth. As a result of many studies on this subject, it has been proven that direct investments contribute positively to the economic growth of a country. In this context, developing and less developed countries generally follow different regulations and policies in order to attract foreign direct investments. This thesis made the subject of trade relations between Kosovo and Turkey and to Turkey in Kosovo are foreign direct investments. In this context, the data that is used is from the Central Bank of the Republic of Kosovo and the World Development Indicators Database for the 2001-2019 and 2007-2019 periods. The study examined the trade relations between Turkey and Kosovo and the direct investments from Turkey to Kosovo has also been included. The study examined the trade relations between Turkey and Kosovo and has also been included to direct investments from Turkey to Kosovo. In addition, surveys and interviews were conducted with Turkish investors investing in Kosovo. While 15 people participated in the survey application, 5 Turkish investors attended the interview.