İş Hukukunda yaş ayırımcılığı
Age discrimination in the Employment Law
  1. Tez No: 476873
  2. Yazar: CANAN ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURŞEN CANİKLİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 487
Özet
Yaş ayırımcılığı, demografik ve sosyolojik değişikler sonucu dünyada olduğu gibi ülkemiz için önemli bir sorun haline gelmiştir. Bu durum hukuki açıdan konunun incelenmesini gerekli kılarken 6701 sayılı Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanununun 20.04.2016 tarihinde yürürlüğe girmesi önemli bir gelişme olmuştur. Zira, yaş temelinde farklı işlemin haklı kılınmasına ilişkin esaslara yer veren bu kanun ile temel hak niteliğindeki yaş ayırımcılığı yasağının uygulama alanı netleşmiştir. Bu çalışma ile, öncelikle yaş ayırımcılığı yasağı açıklanırken benzer kavramlar da izah edilerek yasağın hukuki dayanakları ortaya konmuştur. Ardından ise konu açısından merkezi öneme sahip olan yaş temelinde farklı işlemin haklı kılınmasına ilişkin kanuni düzenlemeler, Birlik hukuku ve örnek ülke hukuklarındaki uygulamalar incelenerek açıklanmıştır. Yaş ayırımcılığının iş ilişkisinin kurulmasında, devamında ve sona ermesinde ortaya çıkan görünüm biçimleri, hukuki açıdan değerlendirilirken yaş ayırımcılık yasağına aykırılık oluşturan durumlar ve sonuçları incelenmiş, ayırımcılığın ispatına ilişkin güçlükler ve bu bağlamda yapılması gerekenler yaş ayırımcılığı odağa alınarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Age discrimination has become an important problem in Turkey as well as for the rest of the world as a consequance of demografical and sociological changes. This fact brings a necessasity to reviewing the subject matter through a legal perspective. The entry into force of the Code on Human Rights and Equality Institution of Turkey numbered 6701 on 20 April 2017 is an essential step. The scope of application of age discrimination, which constitutes a fundamental right, became clearer through this Code by covering the justification of less favorable treatment based on age. Through this study, when age discrimination is explained, similar concepts and the legal bases of prohibition of age discrimination are also identified. Following this issue, the provisions on the justification of less favorable treatment based on age, which is of central importance within the prohibition of age discrimination, is explained in the light of European Union law and some guide national laws. The occurance types of age discrimination during concluding the employment agreement as well as its implementation and termination, the cases creating the breach of the prohibition of age discrimination and its consequences are examined, and in addition to this, the difficulties in proving the discrimination and the things to be done in this context are explained by focusing on age discrimation.