Dinamik fiyatlandırmada fiyat adalet algısının tüketicinin marka değiştirme niyetine etkisi ve bir araştırma
The effect of price fairness perception on brand switching intention at dynamic pricing and a research
  1. Tez No: 476898
  2. Yazar: GALANDAR MAMMADLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET BAŞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Markalama, tedarik zinciri ve tutundurmanın pazarlamadaki önemine dair literatürde yapılan araştırmalardan sonra hem firmalar hem de akademik camia fiyatlandırmanın önemine vurgu yapmaya başlamıştır. Özellikle tüketicilerin ilk ilgilendikleri bilginin fiyat olması bu araştırmaları daha da önemli hale getirmiştir. Son yıllara kadar fiyatlandırma ve özellikle fiyat adalet algısına dair literatürde oldukça az çalışma yapılmıştır. Uçak firmalarında hizmetin talebinde meydana gelen dalgalanmalara göre fiyatlandırmanın bir çeşidi olan dinamik fiyatlandırma politikası uygulanmaktadır. Bu işlemin kimi müşterilerin zihninde soru işaretleri yarattığı görülmektedir. Dinamik fiyatlandırma uygulanırken farklı müşterilere sipariş zamanlarına göre farklı fiyatlar sunulmaktadır. Bu da tüketici zihninde adalete dair belirli endişeler oluşturabilir. Fiyat adalet algısı (FAA), verilen bilgilerin ışığında müşterilerin fiyatlandırmalardan dolayı adalet algısının nasıl şekillendiğini gösteren bir olgudur. FAA`nın müşterinin firmanın sunduğu ürünü değiştirme veya tekrar satın alma niyetine olan etkisi bu çalışmada incelenmiştir. Araştırmada, literatürden ölçekler bulunmuştur ve 408 katılımcıya ulaşılmıştır. Örnekleme yöntemi olarak tesadüfi kolayda örnekleme belirlenmiştir. FAA`nın sosyo demografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediğinin incelenmesinin yanı sıra, tekrar satın alma niyeti ve değiştirme niyeti ile durumuna bakılmış ve etkileme miktarları belirlenmiştir. Sonuç olarak, fiyat adalet algısının yüksek olduğu durumda, tekrar satın alma niyeti yüksek, değiştirme niyeti ise düşük oranda etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
After research in the literature on the importance of branding, supply chain and promotion, both companies and academia have begun to emphasize the importance of pricing. Especially, the price of the information that the consumer first deals with has made these researches even more important. Until recent years, there has been little research in the literature on pricing and in particular the perception of price justice. A dynamic pricing policy, which is a kind of pricing according to the fluctuations that occur in the demand of the service, is applied in the airplane companies. This process seems to have created some of the customer's questions in the mind. When dynamic pricing is applied different prices are offered to different customers according to their order times. This can create certain concerns about justice in the consumer's mind. Price fairness perception (PFP) is an indicator of how customers perceive justice perception in the light of information provided. The effect of PFP on customer`s switching intention and re-purchase intention has been examined in this research. In the research, scales were found from the literature and 426 participants were reached and 399 of them are verified survey. Chosen sampling is non-random type sampling. In addition to examining whether the PFP differs according to socio-demographic characteristics, the intention of re-purchasing and the intention to switching as well as the situation and the amount of influence were determined. As a result, if the price justice perception is high, the intention to purchase again is high and the intention to change is low.