Yaygın din eğitimi açısından dini süreli yayınların incelenmesi: Altınoluk-Şebnem dergisi örneği
The examination of periodicals in terms of common religion education: The example of Altınoluk-Şebnem magazine
- Tez No: 476897
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE KESKİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Kadın merkezli tartışmalar her zaman güncelliğini korumaktadır. İslamcı camiada kadınla ilgili tartışmaların Osmanlı Devleti'nin son döneminde, kadının toplumsal hayata daha fazla girmesiyle arttığı görülmektedir. Bu tartışmalarda; kadının çalışması, eğitimi, tesettürü ile kadının hak, görev ve sorumluluklarıyla ilgili konular öne çıkmaktadır. Bu konular süreli yayınlarda da tartışılmaya devam etmektedir. Bu çalışmada, Altınoluk Dergisi'nin kadınlara yönelik eki olan Şebnem Dergisi'nin kadın tartışmalarına nasıl yaklaştığı, okuyucu kitlesine nasıl bir perspektif sunduğu incelenecektir. Öncelikle süreli yayınlarda dergiciliğin önemine kısaca değinilecek, ardından kadın merkezli tartışmaların tarihçesine ve günümüzdeki tartışmalara yer verilecektir. Sonra Şebnem Dergisi tanıtılacak, derginin bu tartışmalara nasıl yaklaştığı ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Women centered discussions are updated. Debate about women in Islamic society seems to increase in last period of Ottoman State,when women have more in social life. In discussions it is seen that issues related to women's work,education,headscarf, and duty, rights and responsibilities of women come to forefront. Issues are being discussed inperiodicals.In this work, it will be examined how Şebnem magazine which is additional of Altınoluk magazine approaches women's debate and put perspective on mass of readers. Importance of magazine business will be mentioned in periodicals. Then, history of women centered and contemporary debates will be presented. Şebnem magazine will be introduced and how magazine approached debates will be discussed.