Yoksullukla mücadele stratejileri: Pakistan'da mikrokredi uygulaması
Poverty alleviation strategies: The implication of microcredit in Pakistan
- Tez No: 476900
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA YÜKSEL ACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalkınma İktisadı ve İktisadi Büyüme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Yoksulluk bir evrensel bulgudur ve her ülke farklı boyutlarda bununla mücadele etmektedir. Son zamanlarda Pakistan'da yoksulluk azaltmaktadır ama yine de durum çok mühimdir. Yoksullukla mücadele eden diğer stratejileri ile birlikte Pakistan yoksullukla mücadele etmek için mikrofinans uygulamasını kullanmaktadır. Pakistan'da mikrofinans 1880'lerde başlamıştır ve o zamandan beri sürekli kendine geliştirmiştir. Bu çalışmada farklı çalışmalardan faydalanarak yoksulluğun azaltılmasında mikrokredinin etkisi değerlendirirmiştir. Sonuçlara göre yoksulluğun düşüşünde mikrofinansın olumlu etkisi ve mikrokrediden yararlanan insanların yaşam standartların yükselişi görülmektedir. Ancak her strateji gibi bunun da eksiklikler var. Bazen mikrokrediye başvuran prosedürün çok katı ve karışık olması insanların kredi almaktan vazgeçmesine sebep olabilir. Bazen mikrokredinin çok yoksul insanlara ulaşmaması da görülmektedir. Mikrokredi olarark verilen para miktarı azdır ve bu insanları işletmelerin genişletmesinde zorlayabilir. İnsanlar tarafından kredinin geri ödenmemesi bu sistemin sürdürebilirliğini etkileyebilir. Mikrofinans uzun yıllardır Pakistan'da etkindir ancak programların sosyal kapsamı halen şehirlere odaklanmıştır. Ama bu bütün eksiklikler mikrofinans sektörü düzenli bir şekilde yöneterek ve kontrol ederek giderebilir.
Özet (Çeviri)
Poverty is a universal phenomenon and every country is fighting with it at different levels. In recent years poverty level of pakistan is declining but still the situation is quite grim. In addition to different other startegies to fight poverty, pakistan has adopted microfinance as a poverty alleviating approach. Microfinance was introduced in Pakistan in 1880's and from that date it has developed itself. In this study, different studies have been evaluated to observe the impact of microfinance on poverty alleviation. The results show that there is positive impact of microfinance on poverty alleviation, improving the standards of lives of people getting microloans. However, just like every other strategy it also has some shortcomings. Sometime the procedure to apply for a microloan can be so strict and complicated that people are discouraged to avail it. Also, it has been observed that it does not reach very poor people. The amount of money given as microloan is quite less making it difficult for people to expand their enterprises. Failure to repay the loans by people can affect the sustability of the system. Microfinance is active in pakistan for many years but still it is focused in cities. But all these shortcoming can be overcome easily by properly managing and monitoring the microfinance sector.