Türkiye'de futbol taraftar gruplarının siyasal amaçlı mobilizasyonu
Political mobilization of football fan groups in Turkey
  1. Tez No: 476902
  2. Yazar: YUNUS ERGEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HEDİYETULLAH AYDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Public Relations, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
“Türkiye'de Futbol Taraftar Gruplarının Siyasal Amaçlı Mobilizasyonu”isimli bu çalışma, futbolun yapı taşlarından birisi olan taraftar gruplarının Türkiye'de meydana gelen toplumsal hareketlerdeki siyasal amaçlı mobilizasyonuna odaklanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma, futbol taraftar gruplarının Türkiye'de meydana gelen siyasal olay, gelişme veya hareketlere, taraftar kimliğinden sıyrılmaksızın katılım sağlayıp sağlamadığı, eğer katılım sağlıyorsa bu katılımın neden ve nasıl gerçekleştiği probleminden hareketle yapılmıştır. Yeni toplumsal hareketler ve yeni medya bağlamında ele alınan çalışmanın evrenini Türkiye Futbol Federasyonu Süper Ligi'nde 2012-2013 sezonunda mücadele eden futbol kulüplerinin taraftarları, örneklemini ise Süper Lig'de şampiyonluk yaşayan kulüplerin taraftar grupları oluşturmuştur. Çalışmada, araştırma yöntemi olarak tek ögeli örnek olay incelemesi, veri toplama tekniği olarak ise içerik analizi tekniği tercih edilmiştir. Bu kapsamda 2013 yılında meydana gelen Gezi Parkı eylemleri çalışmaya örnek olay olarak seçilmiş, eylemlerin başladığı 27 Mayıs 2013 tarihinden 27 Haziran 2013 tarihine kadar geçen bir aylık süre boyunca örneklem olarak seçilen taraftar gruplarının, eylemlere hem doğrudan hem de dijital katılımı siyasal mobilizasyon açısından içerik analizi tekniğiyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
By this thesis named“Political Mobilization of Football Fan Groups in Turkey”, it is written by focusing the football fan groups in which are one of the building block of football, on the political mobilization in the social movements in Turkey. The study has been done based on the problem of whether football fan groups were involved or not and why and how this participation is occured If they were involved in political events, developments or movements in Turkey in a point of view of having a self identification as a football supporter. Research is contextualized with fans of football clubs struggling in season of 2012-2013 in Turkish Football Federation Super League as population of the study and football clubs that had a championship at Super League as sample of the study, in the concept of new social movements and new media. In this study, case study on one parameter as the research method and content analysis as data collection technique have been prefered. Within this concept, Gezi Park protests happened in 2013 is choosen as case study and participation of fan groups is choosen as sample, to the protests either in direct or digital way is observed by content analysis technique with regard to political mobilisation during one month period from 27 May 2013 to 27 June 2013 when the protests happened.