Klasik dönem kelâmında bilgi edinme kaynaklarının kuvvet değeri
The epistemic value of the sources of knowledge in classical kalam
- Tez No: 476928
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BULĞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma, hicrî III-V. (Milâdî IX-XI.) yüzyılları klasik dönem kelâmında bilgi kaynaklarının kuvvet değerini konu almaktadır. Bilgi kaynaklarının kuvvet değeri ile kastedilen; klasik dönem kelâmında evrensel ve objektif niteliğe hâiz olduğu kabul edilen duyu, haber ve akıl gibi bilgi kaynaklarından hangisinin daha kesin bilgi verdiği ve asıl sayılacağı tartışmasıdır. Bu çalışma, söz konusu genel çerçeve bağlamında klasik dönem kelâmcılarının ele almış oldukları bilginin imkânı, kaynağı, tanımı, çeşitleri, sınırları, kapsamı ve ölçütü gibi mevzûlara da değinmektedir. Ayrıca bu çalışmada kelâmcıların bilgi kaynaklarına yaklaşım tavrı ile Batı düşüncesinde bilgi kaynaklarına yaklaşım tavrı karşılaştırılmalı olarak ele alınmıştır. Zira bilgi kaynaklarının kuvvet değeri meselesi, klasik dönemde olduğu gibi modern epistemolojide de bilgi problemine ilişkin tartışmaların merkezinde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study discusses the epistemic value of the sources of knowledge in classical kalam between hijri III-V centuries. The epistemic value of the sources of knowledge is an issue that is at the core of classical epistemology just as it is in the modern era. What is meant by their epistemic value is the following: which source of knowledge about the world is such as to possess universality and objectivity. In the classical kalam tradition, such sources of knowledge as senses, authentic narrations and reason, constitute the most accurate and elevated means to knowledge. The present study thus deals with subjects discussed by classical era kalam scholars such as the possibility, definition, types, limits, scope and scale of information obtained from the three mentioned sources. In addition, the present study also compares and contrasts the approach of kalam scholars and that of western scholars toward said sources of knowledg.