Türkiye'de özel istihdam bürosu aracılığıyla geçici iş ilişkisi: Geçiciliğin sürekliliği
Temporary employment relation by means of private employment agency in Turkey: Permanence of temporariness
  1. Tez No: 476932
  2. Yazar: ÖZGE KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. BERNA GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada ilk olarak toplumsal yaşamda tarihsel olarak çalışmanın anlamındaki değişim, bugünkü niteliği ile ortaya çıkan yabancılaşma olgusu ve gelinen aşamada güvencesiz çalışma incelenmiştir. Çalışma, güvencesiz çalışma biçimlerinin yeniden yaygınlaştığı günümüzde esnek çalışma biçimlerinden biri olarak tüm dünyada yaygınlaşan özel istihdam büroları aracılığıyla geçici çalışma üzerine gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında uluslararası ölçekte özel istihdam büroları aracılığıyla geçici iş ilişkisinin yasalaşma gerekçeleri, uygulama sonrası ortaya çıkan sonuçlar literatür taraması yapılarak değerlendirilmiştir. Ardından Türkiye'de yer aldığı iki yasa tasarısında reddedilen özel istihdam büroları aracılığıyla geçici iş ilişkisinin yasalaşma süreci, sosyal tarafların bu istihdam biçimine yaklaşımları incelenmiştir. Özel istihdam büroları aracılığıyla geçici çalışma dünya çapında ekonomik krizlerin yaşandığı dönemlerde işletmelerin rekabet gücünü koruyabilmek, işsizliği azaltmak, değişen piyasa koşullarına uyum gösterebilmek amaçlarıyla yasalaştırıldığı görülmüştür. İşsizliği azaltma hedefi en çok vurgulanan gerekçelerden biri olsa da istatistiki veriler bu istihdam biçiminin bu hedefi gerçekleştirmekten uzak olduğunu ortaya koymuştur. Diğer ülke örneklerinde karşılaşıldığı gibi Türkiye'de de ilerleyen süreçte bu istihdam biçiminin kalıcı istihdamı geliştirmekten öte geçici çalışmayı süreklileştireceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study first the changing meaning of the working in the society then the alienation phenomenon and the precarious work in the state of things are analyzed. This study was performed on temporary work bye means of employment agencies which in a world where precarious work is spreading is getting more common with it's flexible working arrangements. In the extent of the study legislation justifications for temporary work by means of employment agencies in international scope, the results after application are evaluated with literature survey. After that the legislation process of the temporary work by means of employment agencies which was rejected in the two bills it was in in Turkey, society's approach to this employment style is analyzed. It was seen that the temporary work by means of employment agencies is legislated when global economical crises occur so that the companies can keep their competitive power, decrease unemployment and adapt to the changing market conditions. Even though decreasing the unemployment is the most emphasized reasons statistical data shows this employment style is far from making that goal come true. It was deduced that just as it was seen on the examples of other countries, this employment style in the long run would perpetuate temporary working instead of developing permanent employment.