XIX. Yüzyılda Beşiktaş semtinde II. Abdülhamit Dönemi eserleri üzerinden mekânsal bir değerlendirme
A meifical evaluation on the studies of II. Abdülhamit Period in Beşiktaş district in the 19th century
  1. Tez No: 476950
  2. Yazar: MELTEM BALİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Tarih, Public Administration, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstanbul Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kent kavramı ve bu kavramı besleyen zaman, mekân ve insan unsurları modernleşme ile bir takım değişimlere sahne olmuştur. Gerek küresel gerekse yerel boyutlarda ortaya çıkan bu değişimlerin Osmanlı Devleti üzerinde de etkisi olmuş ve Batılılaşma arzusu yönetimden halka uzanan bir boyutta ortaya çıkmıştır. Toplumsal yaşamın her alanında karşılaşılan modernleşme girişimleri bu çalışmada 19. yüzyıl açısından ele alınmıştır. Tezin ana konusunu oluşturan 2. Abdülhamid Han döneminde inşa edilen Beşiktaş Semti üzerinden yapılan mekânsal bir seçki ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of the city and the concept of time, space and human elements that nurtured this concept have been the scene of some changes for modernization. These changes, both in global and local dimensions, have also affected the Ottoman State and the desire for westernization has emerged from the management to the public. The attempts of modernization in every field of social life were taken in the 19th century in this work. Beşiktaş, which was built during the reign of 2. Abdülhamit, which constitutes the main topic of the thesis, was studied through a spatial selection made over the district.