Arnavutluk'ta komünizm'den kapitalizme geçiş sürecinde reklamın gelişimi
The development of advertising in the transition process from communism to capitalism in Albania
  1. Tez No: 476951
  2. Yazar: ALFRİDA LİLA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ MURAT KIRIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kral Ahmet Zogu döneminden itibaren radyo ile tanışan Arnavutluk, reklam ile çok daha geç tanşımıştır. Ama Kral Zogu'nun Arnavutluk'tan ayrılmasıyla, savaşta olan bu ülke mevcut iktisadi bunalımlar ve az gelişmişlik ile mücadele etmek zorunda bırakılmıştı. Tüm bu karışıklığı kendi lehine kullanan ve Fransa'daki eğitimini yarım bırakıp Arnavutluk'a dönen Enver Hoca, ülkeye yeni ve bambaşka bir nefes getirmiştir. Arnavutluk'ta 50 seneyi aşkın devam eden komünizm döneminin ilk adımları bu zamanda atılmış, bu dönemde her şeyde olduğu gibi tüm medyada da bu sisteme yani komünizme geçilmişti. Ekonomik faaliyetlerin devletin elinde olması ve serbest piyasanın olmaması, reklamı, bu sistemin ideolojisini yaymakla yükümlü olan bir araçtan başka bir şey olmamaya zorlamıştır. Komünizm döneminden sonra Arnavutluk yeni bir yönetim sistemi ile karşı karşıya gelir. 1990'lı yıllarda komünizm sisteminden demokrasiye geçiş yapılır. Demokratik sistemin gelmesiyle birlikte her alanda olduğu gibi medya ve reklam alanında da özgürlükler ve değişiklikler söz konusu olur. Artık ekonomik faaliyetler devletin elinde değildir. Serbest piyasa ve özel mülkiyet anlayışı ortaya çıkar. Artık reklam bir sistemin ideolojisini benimsetmek için değil bir malın ya da bir hizmetin tanıtımı için yapılmaktadır. Bu çalışmada Arnavutluk'taki reklam anlayışı, tarihsel süreç içerisinde analiz edilmeye çalışılmış ve bu analiz esnasında göstergebilim ve literatür yöntemlerinden faydalanmıştır.
Özet (Çeviri)
Meeting with radio in the reign of King Ahmet Zogu, Albania learnt about advertisement in a very late time. That King Ahmet Zogu left Albania and the start of the Second World War drove the country into economic crisis and underdevelopment. Benefiting from all this turmoil, Enver Hoca, who left his education in France, blew a fresh breath to the country. The first steps of the 50-year-long communist era were taken during Enver Hoca's rule. Media, as it happened to every field in the country, became a tool of the new regime. The function of advertisement in this regime was to propagate the ideology of the regime as there was no place for free market in the system. Advertisement saw many crucial changes during the transition from communism to democracy in 1992 as it was the case in every field in the country. The economy was not manipulated the regime, on the contrary it was in the hands of the market and private capital. Therefore, advertisement started to function in the original way that it should do. Advertisement introduced goods or properties instead of propagating the ideology of the regime.