Online marka topluluklarında oluşturulan içerikler ile tüketici satın alma niyetleri arasındaki ilişkiler ve bir araştırma
The relationships between user generated content and online brand communities and research
  1. Tez No: 476952
  2. Yazar: TUĞBA ÇOBANOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET BAŞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen iletişim teknolojilerinin ekonomik ve sosyal alandaki sürekli artan yükselişi, firmaları sosyal medyaya yönlendirmektedir. Sosyal medyada firmalara ait markalar etrafında toplanan tüketiciler marka topluluklarını oluşturmaktadır. Online marka topluluklarında firmalar, ürünlerini tanıtmak, müşterilerin ilgisi çekmek ve satışlarını arttırmak amacıyla yer alırken; tüketiciler, marka deneyimlerini ve hikayelerini paylaşarak hem markalarla hem de birbirleriyle etkileşim içinde bulunmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, çevrimiçi marka toplulukları içinde firmalar ve tüketiciler tarafından paylaşılan içeriklerin oluşturduğu değer ilişkisinin algılanan boyutunun (olumlu ya da olumsuz) netnografi yöntemi ile analiz edilerek satın alma niyetine etkisini belirlemektir.
Özet (Çeviri)
Communication technology, which is an indispensable part of our daily life, and the growing rise to social media, pushes companies on social media. Consumers gathered around brands belonging to companies in social media constitute brand communities.Consumers are interacting with brands and with each other by sharing their brand experiences and stories. Companies, product advertisement and attracting attention for increase sales in online brand communities. The main purpose of this study is; via netnography method that of the value relation (positive or negative) of the contents created by the companies and consumers share analyze the effect of buying intention in online brand communities.