Komünizmden demokrasiye Arnavutluk'un değişim sürecinde siyasal kimlik (1976-2013)
The change of political identity in Albania from communism to democracy
- Tez No: 495732
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Kimlik terimi sadece bir bilimsel söylemin parçası değildir. Bir terim olarak, birbirine bağlı ve iç içe geçmiş ekonomik, politik, kültürel ve tarihsel gibi çeşitli faktörlerin yansıması ve türetilmesidir. Bu çalışmada ele alınan siyasal kimlik kavramı ise siyasal geçmişimize ilişkin bir yorum getirirken, siyasal geleceğimize dair bir gelecek vizyonunu da içerir. Arnavutluk tarihi, komünist rejimden bu yana tartışmaya açık olmaya devam etmektedir. Hiç şüphesiz ki Arnavutluk'un komünizmden demokrasiye giden süreçte edindiği tecrübeler, araştırmacılar için çok ciddi bir zengin veri kaynağı sunar. 1944- 1954 yıllarında Arnavutluk başbakanlığı yapan Enver Hoca (1908-1985) dönemi, komünizmin hakim olduğu bir dönem olmuştur. Arnavutluk'ta 1990'lara kadar komünizmin etkin olmuştur, 1991 yılından itibaren demokratikleşme yolunda bazı adımlar atılmaya başlanmıştı. Bu süreç hem siyasi hem de toplumsal olarak sancılı geçmiştir. Tezin amacı, 1976-2013 yılları arasında Arnavutluk'ta yaşanan değişim sürecinde siyasal kimliğin oluşumunun değerlendirilmesidir. 1976'da komünizmin son anayasasının onayı ve 2013'ta Sali Berişa hükümetinin sona ermesi ve Edi Rama döneminin başlangıcı olması nedeniyle 1976-2013 yılları arasına odaklanılacaktır. Ayrıca bu çalışmada, komünizm döneminde ve demokrasiye geçiş sürecinde Arnavutluk'un siyasal kimliği, anayasanın siyasal kimlik oluşumuna etkileri, sosyal ve ekonomik gelişmelerin siyasal kimliğe etkileri incelenmiştir. Sonuç olarak geçmişi ve farklı tecrübeleri araştırarak Arnavut komünist dönemi ve demokrasi dönemi arasındaki fark daha iyi anlaşılacaktır. Böylelikle geçmişten günümüze Arnavutluk'taki siyası düşüncelerin ve kimliklerin gelişimini ve bunların yansımasının ne düzeyde olduğu daha iyi kavranılabilecektir. Anahtar Kelime: Arnavutluk, Komünizm, Demokrasi, Siyasal Kimlik, Enver Hoca.
Özet (Çeviri)
The term identity is not only part of a scientific discourse. As a term it's a reflection and derivation of several factors such as economic, political, cultural, historical, etc. which are interrelated and intertwined with each other. Identity formation of subject is always in relation to the object. There can't be identity without a series of constructions given by society, the political context where it lives, the environment where it's inspired, the figures they can identify with etc. The history of Albania continues to be open to discussionsince the communist regime. Undoubtedly, the experience of Albania in the process of going from communism to democracy offers a very serious and rich source of data for researchers. In 1944 – 1954, Enver Hoca (1908-1985), who was the Prime Minister of Albania, headed the communist movement, and it became a period when communism dominated. The country, which has been active in communism until the 1990, has begun to take some steps in democratization since 1991. This process is political and social too. The aim of the thesis is to evaluate the formation of political identity in Albania during the period of 1976-2013. This time frame will be focused between 1976-2013 because in 1976 was the approval of the last constitution of communism and in 2013 is the end of the government of Sali Berisha and the beginning of the term of Edi Rama. In addition, this study will examine the political identity of Albania during the period of communism and transition to democracy, the effects of constitution on political identity formation and the political identity of social and economic developments. As a result, the difference between Albanian communist era and democratic era will be better understood by investigating the past and the different experiences. In this way, it will be possible to well understand the extent to which the reflection of political ideas and identities in Albania nowadays is reflected in the collective reflection. Keyword: Albania, Communism, Democracy, Political Identity, Enver Hoca.