Ebu Bekir er-Razi'nin haz ve elem teorisi
Theory of Abu Bakr Al Razhes pleasure and pain
- Tez No: 476959
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
et-Tıbbu'r-rûhânî adlı eserinde ahlâk felsefesinin konusu olan haz ve eleme dair teorisini açıklayan Ebû Bekir er-Râzî doğal durumu haz ve acının olmadığını belirtmiş, hazzın kendi başına var olan bir şey olmadığı, yaşanan doğal duruma geri dönme olduğu kanaatine varmıştır. İnsan doğal durumdan uzaklaştığı zaman elem meydana gelir. Elem meydana geldiğinde ondan önceki duygunun haz olduğu anlaşılır. Fakat“doğal durum”tanımı Razi"ye göre ne haz ne de elemin olmadığı durum olarak tanımlamıştır. Yani doğal durum haz ve elem duygusunun bulunmadığı nötr durumdur. Bu yüzden de doğal durumdan ayrılma, elem duygusunun meydana gelmesi, tekrar geri dönme ise hazzın meydana gelmesidir. Farkındalık hissi ise doğal durumdan çıkmakla oluşur. Hazzın meydana gelmesi ise tekrar doğal duruma dönme ile gerçekleşir. Kısaca Râzî hazzın ve elemin var olmadığı durumu doğal durum, doğal durumdan uzaklaşma elemin meydana gelmesi, tekrar doğal duruma dönüş sürecini ise haz olarak nitelendirmiştir. Doğal duruma varıldığında ise haz alma sona erir. Haz ve elemin şiddeti ise doğal duruma uzaklaşma ve yakınlaşma anına göre hesaplanır. Uzaklaştıkça elem, yakınaştıkça ise haz artar.
Özet (Çeviri)
Abu Bakr ar-Razi, et-Tibbu'r-Ruhani is in his work explaining the theory of elimination, which is the subject of moral philosophy Jun and stated that Jun's natural state of pain and pleasure is not something that exists on its own, concludes that the natural state is to return to experienced. When he's away from the situation people naturally pain occur. When pain does occur the feeling before that Jun. But“the natural state”definition to be pleased with."according to what is defined as the situation without qualification nor Jun. So, in the absence of a sense of sorrow Jun and the natural condition of the neutral condition. Therefore separation from the natural state, a sense of sadness to occur back again to work is a pleasure. Situation awareness consists of the natural sense of dating from. Natural occurrence takes place with the delight of a return to the situation again. Settle pleasure and briefly state natural state, without qualification, the Elimination of moving away from the natural state to occur, again returning to its natural state have been characterized by the process of the Jun. The natural state is reached when getting a pleasure ends. Pleasure and the severity of elimination of divergence and convergence time is calculated according to the natural state. The further pain , pleasure if you get closer increases.