Marka yönetimi çerçevesinde öyküleme
Storytelling within the context of brand management
  1. Tez No: 476965
  2. Yazar: NURCAN USTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF DEVRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Rekabetin uluslararası düzlemde yaşandığı günümüzde, markaların farkındalık sağlamak, rakiplerden farklılaşmak ve müşteri sadakati yaratmak için, sundukları ürün ya da hizmetler ile tüketiciler arasında duygusal bir bağ kurarak, onları ikna etme gerekliliği doğmuştur. Bu bağ, sahip olunan marka kimliği, kişiliği, felsefesi ve değerlerini aktarması açısından, bir iletişim aracı olarak“öyküleme”nin kullanılmasıyla kurulmaktadır. Markalar; deneyim ve duygulara dayanan, anlamlı ve ilgi çekici olan, doğru zamanda ve uygun biçimde aktarılan öyküler ile tüketicilerin hafızalarında yer edinerek kalıcı bağlar kurabilmektedir. Bu bağlamda, bu çalışmanın amacı öykülemenin, marka farkındalığı yaratma sürecinde, bir iletişim stratejisi olarak nasıl kullanıldığı ve markaların gündeminde ne kadar yer tuttuğunu irdelemek; öykü yaratma sürecine ilişkin unsurları belirtmek ve tüketicilere anlatılacak doğru öykülerin nasıl yaratılabileceğine dair temel bilgiler sunmaktır.
Özet (Çeviri)
Today, when competition is experienced on an international level, in order to raise awareness, differentiate from competitors and create customer loyalty, it became necessary for brands to convince the consumers by establishing an emotional bond between products or services and the consumers. This bond is created through the use of“storytelling”as a means of communications tool to transfer the brand identity, personality, philosophy and values possessed. Brands can establish permanent bonds by imprinting themselves in the minds of consumers with meaningful and interesting stories based on experience and emotions, which are told at the right time and in the appropriate format. In this context, the aim of this study is to examine how storytelling is used as a communications strategy in the process of creating brand awareness and to what extent it occupies the brands' agenda; to indicate the elements of the story creation process and to provide basic information on how to create the right stories to be told to consumers.