Toplumsal projelerin başarısında sosyal sermayenin rolü: Sivil toplum kuruluşlarında bir araştırma
The role of social capital on the success of social projects : A research in the non-governmental organizations
- Tez No: 476964
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATA ÖZDEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toplumsal Projeler Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
İnsanlık tarihinde son iki yüzyıldır bilim ve teknoloji alanında görülen hızlı ilerleme toplumların hayatında ekonomiden, eğitime kadar bir çok alanda yaşam biçimini derinden etkilemiştir. Teknolojiye, bilgi ve hizmet üretimine dayalı bu yeni ekonomik düzeninin oluşturduğu bu rekabet ortamının ve dünyada her geçen gün yaygınlaşan neo-liberal politikaların sosyal devleti zayıflatarak sosyal hizmetleri sivil toplum kuruluşlarına ve özel sektöre devrettiği görülmektedir. Bu doğrultuda da sosyal refahın sağlanması, insan odaklı sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması amacıyla her geçen gün artan oranda sivil topluma, sosyal sorunların çözümünde kullanılması için ulusal ve uluslararası fon kaynaklarından proje bazlı fonlar tahsis edilmektedir. Böylece daha önceleri yoğun olarak askeri, sanayi ve bilişimde kullanılan proje bazlı çalışma yönteminin toplumsal sorunların çözümünde, iyileştirilmesinde kullanılması yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu durum toplumsal projelerin yönetimi alanındaki çalışmalara olan ihtiyacı da ortaya çıkarmıştır. Bu amaçla bu çalışmada toplumsal projelerin yönetiminde, başarısına etki eden bir unsur olarak sosyal sermayenin rolü incelenmiştir. Zira toplumda bir çok kişi ve kurumu dolaylı ya da dolaysız ilgilendiren sosyal sorunların çözümüne odaklanmış toplumsal projelerin başarısı kuşkusuz farklı kişi kurumların belirlenen sorun etrafında çözüm için işbirliği yapmasına bağlıdır. Dolayısıyla kişiler ve kurumlar arasındaki iletişimin, güvenin, yazılı ve yazılı olmayan kurallara bağlılığın, aidiyetin bu doğrultuda gelişen birlikte hareket etme becerisinin kısaca sosyal sermayenin önemli bir rolü vardır.
Özet (Çeviri)
The advanced development in the history of humanity in science and technology affected deeply the life style of people for 2 hundred centuries.The environment of competition created by the new system based on technology,knowledge and service production and neo-liberal policies which are spreading everyday , weaken the 'social state' and thus transfer social services to non-governmental organizations.In this direction in order to provide social welfare, an increase in the national and international funds sources is seen in non-governmental organizations. .Thus,project based working system used in industry ,technology and military at first, had been started to use on the solutions to social problems intensively.This situation created the need of studies on social projects management.For this purpose, a factor, called, 'social capital' that is important on social projects management's success had been examined in this study.Because the success of social projects which focuces on the solutions to social problems and directly or indirectly related with people and organizations,is linked to the collaboration of different people and organizations on the solutions to problems.And hence communication between people and organizations,the trust,and the linkage between written and unwritten rules briefly the social capital has an important role.