Eğitsel oyunların ortaokullarda öğrenim gören kaynaştırma öğrencilerinin öz kavram düzeyleri üzerine etkisi
The effect of educational games on the self-concept levels of inclusive students at secondary schooll
- Tez No: 477049
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLSEN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmada, eğitsel oyunların ortaokullarda öğrenim gören kaynaştırma öğrencilerinin öz kavram düzeyleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırma, 2015 – 2016 eğitim öğretim yılı bahar döneminde Ankara ili Gölbaşı ilçesinde iki ortaokulda yürütülmüştür. Araştırmada, öntest–sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın deney grubunda 12 öğrenci (4 kız, 8 erkek), kontrol grubunda ise 12 öğrenci (6 kız, 6 erkek) olmak üzere toplam 24 öğrenci yer almıştır. Araştırmanın bağımsız değişkeni olan eğitsel oyunlar programı, haftada 2 ders saati olmak üzere 11 haftalık bir sürede uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise eğitsel oyunların oynatılmadığı program uygulanmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla Marsh (1992) tarafından geliştirilen ve Türkçeye uyarlaması Fer ve Sönmez (2008) tarafından yapılan Akademik Olmayan Öz Kavram Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel analiz türlerinden yüzde frekans testleri ve araştırma problemiyle ilgili çözümlemede Kolmogrov Simirnov, Homogenity testleri, bağımsız gruplar t testi ve tek faktörde tekrarlı ölçümler için iki faktörlü Anova testi kullanılmış, anlamlılık düzeyi ise 0.05 olarak alınmıştır. Bu araştırmanın sonunda, Öz Kavram ölçeğinin fiziksel yeterlilik, fiziksel görünüm, akran ilişkileri ve genel öz kavram boyutlarında deney grubunda bulunan öğrenciler lehine anlamlı bir farklılık gözlenmiştir. Diğer yandan ölçeğin ebeveyn ilişkileri boyutunda her iki grup lehine anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to analyze the effect of educational games on the self-concept levels of inclusive students at secondary schools. The research was carried out at two secondary schools located in Gölbası in Ankara in the Spring term of 2015-2016 academic year. The pretest-posttest control group semi-experimental design method was used in the research. There were 12 students (4 girls, 8 boys) in the experiment group and there were 12 students (6 girls, 6 boys) in the control group. The educational games training programme which is the independence varying of research, was perfomed during 11 weeks impending 2 lessons ( nearly 80 minutes in total) in a week. With the control group, the lessons were processed in common curriculum programme without applying the educational games. The non-academic self-concept scale reformed by Marsh (1992) and transcribed in Turkish by Fer and Sönmez (2008), was applied. The percentage frequency tests that are ones of descriptive analysis were used to analyze data,the kolmogorov-smirnov test, homogeity tests,the independence groups tests were applied to the analysis of concern/problem data and was used for repetitive measurement at sole factor. 0,5 significance level was based on the resolution of data. In result of that research, ıt is noticed that educational games training is an effective way and has a positive impact on the self-concept levels, the physical fitness, physical appearance and the relationship with felows of inclusive secondary school students. On the other hand, there hasn't been determined any differences fort he benefit of both two groups about the relationship with parents.