KOBİ'lerin karşılaştıkları sorunların çözümünde sağlanan devlet destek ve teşvik programları
Support and encouragement programs used to find solutions to the problems SME's encounter
  1. Tez No: 477092
  2. Yazar: COŞKUN SARIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Türkiye'de KOBİ olarak tanımlanmaktadır. KOBİ'ler piyasa şartlarına hızlı adapte olabilme yetenekleri, esnek üretim yapıları, genel ekonomi portföyü içinde istihdam sağlama payının yüksek olması gibi nedenlerle ekonomik ve sosyal yapı içinde önemli bir yere sahiptir. KOBİ kavramının tanımlamasında dünyada ortak bir kanı oluşturulamamıştır. Tanımlar ülkeden ülkeye göre değişmektedir. Bazı tanımlamalarda işletmelerin bilanço hacimleri dikkate alınırken bazılarında ise çalışan kişi sayısının ölçek olarak kabul edildiği görülmektedir. KOBİ'lerin sorunlarına çözüm odaklı yapılan çalışmalarda yönetim, organizasyon ve finansal sorunlar listenin başlarında yer almaktadırlar. KOBİ'ler kuruş aşamasında işletme sermayesini genellikle bireysel tasarruflarından sağlamaktadır. Çünkü finansal kuruluşlar, kredinin geri dönüşünü garanti etmek adına karşılarında güçlü bilançolar istemekte ve ağır teminat talebinde bulunabilmektedirler. Bu da KOBİ'lerin finansal yapısının zayıf olmasına neden olmaktadır. Daha kuruluş aşamasında karşılaşılan finansal sorunlar tedbir alınmadığı taktirde genel ekonomik dalgalanmalar ve pazarın olağan durgunluğu karşısında nakit sıkıntısı ile birlikte ağır sonuçlara katlanmak durumunda bırakabilmektedir. Finansal sorunların bir diğer nedeni ise finansal yönetimde yetersizliktir. KOBİ'ler hem yetki paylaşımına olumsuz bakmakta hem de maliyetin yükselmesi nedeni ile nitelikli istihdam sağlayamamaktadırlar. Devlet, makroekonomik politikalar doğrultusunda kurumları aracılığı ile KOBİ'ler için finansal rahatlamayı sağlayıcı destek ve teşvik programları uygulayarak tedbirler almaktadır. Bu programları etkin bir şekilde kullanabilen KOBİ'ler, yönetim, organizasyon ve finansal sorunların çözümünde başarıya ulaşabilmekte ve katma değer sağlayan kurumlara dönüşebilmektedirler.
Özet (Çeviri)
Small and medium-sized enterprises are defined as SMEs in Turkey. They play significant role in economy and social structure because of their ability to quickly adapt to market conditions, flexible production structures, and high share of employment in overall economy portfolio. There is not any common opinion in the definition of SME yet. The definitions vary from country to country. In some definitions, the balance sheet volumes of the enterprises are considered, whereas in some it is seen that the number of employees is accepted as the scale. In solution oriented studies for SME's problems; management, organization and financial problems take place on the top of the list. SMEs generally provide their operation capital from personal savings in the establishment phase as financial foundations might demand harsh balance sheets and request a heavy financial guarantee in order to guarantee the return of the loan. And that leadsfinancial structure of SMEs to be weak. The financial problems encountered during the very establishment phase, if not taken any precautions,may oblige to endure the heavy consequences beside cash shortage in the face of the general economic fluctuations and the usual stagnation of the market. Another reason of the financial problems is inadequacy in economic management. SMEs are not able to provide qualified employment due to both negative approach of theirs to authority share and increasing cost. Government takes measures by implementing support and encouragement programs that enable monetary relief for SMEs through its institutions in accordance with macroeconomic policies. SMEs which are able to use these programs, can achieve success in solution of the problems of management, organization and financial; and transform to the foundations providing added value.