İç kontrol ve iç denetim sisteminin bağımsız denetimle ilişkisi ve bir örnek çalışma (Halka açık şirketler)
Independent control relationship and interpretation of internal control and internal audit system (Ring open companies)
  1. Tez No: 477109
  2. Yazar: RİFAT DURUKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGAY MÜNYAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Denetim ve kontrol kavramları her ne kadar bir arada anılıyor olsa da faaliyetlerinin yanı sıra amaçları da birbirinden tamamen farklıdır. Denetime ilişkin faaliyetler gene olarak muhasebe ile ilgilenirken kontrole ilişkin faaliyetler muhasebe ile birlikte işletmenin bütün faaliyetleri ile ilgilenmektedir. Denetim ve kontrol kavramları arasındaki en önemli farklılık; denetime ilişkin faaliyetler, işletmelerden bağımsız bir biçimde yürütülürken kontrole faaliyetleri ise, işletme yönetimine bağlı bir biçimde yürütülmektedir. Bir diğer farklılık ise ilgilendikleri alan ve hedefledikleri amaç olarak karşımıza çıkarken; Denetim faaliyetleri işletmenin ürettiği finansal tabloların dürüstlüğü ve güvenirliği konusunda inceleme ve değerlendirmeler yapmakta olup; kontrol faaliyetleri ise, işletmelerin tüm faaliyetlerine ilişkin inceleme ve değerlendirmeler yapmaktadır. Denetim ve kontrol faaliyetlerinin temel amaç ve işlevlerinin birbirinden farklı olmasına rağmen birbirlerinden ayrılmaları mümkün değildir. Bağımsız denetim faaliyetlerini yürüten denetçi işletmede bir sistem olarak bulunana iç kontrol mekanizmasından en yüksek seviyede faydalanmaya çalışmaktadır. Zira iç kontrol faaliyetlerinin güvenilir, etkin ve fonksiyonel olması bağımsız denetim faaliyetlerinin kapsamını belirlemekte ve zaman ve maliyet açısından önemli tasarruf sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Audit and control concepts even though activity, although it is known together as well as purpose is completely different from each other. As for the control activities relating to control activities when dealing with gene accounting accounting is involved in all activities of the enterprise with. The most important differences between auditing and control; the activities related to the control, the execution of the control activities in a format that is independent of the enterprise is carried out depending on the management of the business. Another difference is that they're interested in the field, and achieve the goal as; Control the integrity of the financial statements produced by the business activities and is doing the review and assessments about reliability; control activities, investigation and evaluation of all activities of enterprises. The main purpose of the audit and control activities and functions are different from each other, although it is not possible to leave from each other. Carrying out independent audit activities as a system of internal control is found in the controller's operating mechanism has been working to take advantage of the highest level. Because internal control is effective and functional activities of reliable, independent auditing to determine the scope of activities and provides significant savings in terms of time and cost.