Mecmua-i Nikâtü'l- Ma'ârif (43 va 1456) adlı eserin metin ve incelemesi
Text and investigation of Mecmua-i Nikât al-Ma'ârif (43 va 1456)
- Tez No: 477264
- Danışmanlar: PROF. DR. KAPLAN ÜSTÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışmanın konusu Klasik Türk edebiyatının önemli Mevlevî şairlerinden Mustafa Sâkıb Dede'nin şu ana kadar bilinmeyen bir eseri olan kendi şiirlerini ve mensur parçalarını yazdığı Nikâtü'l-Ma'ârif mecmuasıdır. Araştırmanın amacı Nikâtü'l-Ma'ârif mecmuasının yeni harflere aktarılıp şekil ve muhteva açısından incelenmesidir. Bu çalışmayla Nikâtü'l-Ma'ârif mecmuasında Sakıb Dede'ye ait toplam 288 şiir var olduğunu ve bu şiirlerin 282 tanesinin daha önce hiç bilinmeyen şiirler olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca çeşitli mensur parçaları gün yüzüne çıkarılmıştır. 46 yıl Mevlevî şeyhliği yapmasının şiirine tesir ettiği, geniş bağlamda Mevlevîliği dar bağlamda ise Mevlevîliği işlediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this work is the collection Nikât al-Ma'ârif, uptill now an unknown collection of prose and poems written by Mustafa Sâkıb Dede, one of the important Mevlevi poets of Classical Turkish Literature. The purpose of the research is to transfer the collection Nikât al-Ma'ârif to new letters and examine it in terms of form and content. It was determined that there were 288 poems belonging to Sakıb Dede in the collection of Nikât al-Ma'ârif and that 282 of these poems were previously unknown poems. In addition, his various prose pieces have been presented. It has been determined that the Mevlevi has been influenced for 46 years in a wide context by the poetry of the Mevlevi monastery and the Mevlevi.