Düzenli fiziksel etkinliklerin ortaöğretimde öğrenim gören öğrencilerin bilişötesi öğrenme stratejileri ve beden eğitimi ve spor dersine ilişkin tutum düzeylerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of regular physical activities on metacognitive learning strategies of students studying at the high school and their attitude levels on physical education and sport lesson
  1. Tez No: 477294
  2. Yazar: İSMAİL DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma da Düzenli Fiziksel Etkinliklerin Ortaöğretimde Öğrenim Gören Deney Grubu Öğrencilerinin Bilişötesi Öğrenme Stratejileri ve Beden Eğitimi ve Spor Dersine İlişkin Tutum Düzeylerine Etkisinin bağımsız değişkenler açısından anlamlı bir şekilde farklılaşıp farklılaşmadığı araştırılmıştır. Araştırma grubu Karaman İl merkezinde liselerde öğrenim gören 78'i erkek, 72'si kadın Deney Grubu, 69'u erkek, 81'i kadın Kontrol grubu olmak üzere toplam 300 öğrenciden oluşturmaktadır. Araştırmanın amacına ulaşmak için; araştırmacılar tarafından geliştirilen ''Kişisel Bilgi Formu“ Namlu (2004) tarafından geliştirilen ”Bilişötesi öğrenme stratejileri ölçeği“, Demirhan ve Altay (2001) tarafından geliştirilen, 12' si olumlu 12' si olumsuz olmak üzere toplam 24 maddeden oluşan ”Beden Eğitimi ve Spor Tutum Ölçeği" kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of regular physical activities on metacognitive learning strategies of students in high school and their attitude levels on physical education and sport lesson were searched to determine whether they differ in terms of independent variables or not. The research group consists of totally 300 students that 78 male, 72 female, 69 male experimental group and 81 female control group who receive education at Karaman city center. To achieve the purpose of the research;“Personal Information Form”,“Metacognitive Learning Strategies Form”which was developed by Namlu (2004) and“Physical Education And Sport Attitude Scale”which consists of 12 positive and 12 negative totally 24 items developed by Demirhan and Altay (2001) were used.