Düzenli yapılan fiziksel etkinliklerin ortaöğretim öğrencilerinin karar verme düzeylerine etkisi
The impact of regular physical activities on the decision- making levels of secondary school students
  1. Tez No: 551235
  2. Yazar: SADIK YAZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHİBE AKANDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Spor, Health Education, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmada, düzenli yapılan fiziksel etkinliklerin ortaöğretim öğrencilerinin karar verme düzeyleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bunun yanı sıra, öğrencilerin karar verme düzeylerinin cinsiyet, yaş, aile gelir düzeyi, yerleşim yeri ve anne-baba eğitim düzeyleri değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterip göstermediği değerlendirilmiştir. Araştırma ön test-son test kontrol gruplu deneysel model ve betimsel tarama modelinde tasarlanmıştır. Araştırmaya Konya ili Meram ve Selçuklu ilçesindeki dört ortaöğretim kurumunda öğrenim gören 400 öğrenci katılmıştır (uygulama grubu n: 200, kontrol grubu n: 200). Uygulama grubundaki öğrenciler ile birlikte 8 hafta boyunca, haftada 3 gün 2 saat süre ile fiziksel etkinlik programı gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri,“Melbourne Karar Verme Ölçeği (Deniz, 2004)”aracılığıyla elde edilmiştir. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 20.0 istatistik programı kullanılmıştır. Veriler normal dağılım gösterdiği için, karşılaştırmalarda Bağımsız Gruplar t Testi, Bağımlı Gruplar t Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, fiziksel etkinlik programına katılan öğrencilerin karar verme düzeylerinde olumlu yönde anlamlı farklılık olduğu belirlenmiştir (p.80), erteleyici karar verme stili ön test-son test puan ortalamaları arasında orta düzeyde bir etki büyüklüğü (d: .50-.80), panik karar verme stili ön test-son test puan ortalamaları arasında ise küçük düzeyde bir etki büyüklüğü (d: .20-.50) olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was investigated whether regular physical activities had an effect on the decision-making levels of secondary school students. In addition, it was evaluated whether the decision-making level of students was significantly different according to gender, age, family income level, site of the settlement and parental education level variables The research was designed in the experimental model pretest-posttest control group and descriptive scanning model. 400 students attending four secondary education institutions in Meram and Selçuklu district of Konya province participated in the research (application group n: 200, control group n: 200). Physical activities program were applied for 2 hour a day for 3 days a week throughout 8 weeks with a sports program with in application group students. The research data were obtained through the Melbourne Decision-Making Questionary (Deniz, 2004). For statistical analysis of the data, SPSS 15.0 statistic program was used. Due to normal distribution of the data, Independent-Samples t Test, Paired-Samples t Test and One-Way Anova were applied for comparisons. According to the findings of the research, it was determined that the students who participated in the physical activity program had a significant difference in the level of decision-making (p .80) between pre-test and post-test average scores of students' self-esteem in decision-making, careful decision-making style and avoidant decision-making styles; a medium effect size (d: .50-.80) between pre-test and post-test average scores of students' suspensive decision-making styles and a small effect size (d: .20-.50) between pre-test and post-test average scores of students' panic decision-making styles.