Türkiye'de dahilde işleme rejimi'nin işletmelerin ihracatına katkılarının Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık ile karşılaştırmalı incelemesi
A comparing analysis of inward processing regime's contribution to export of enterprises between Turkey and Europe & UK
  1. Tez No: 477303
  2. Yazar: ÖMER DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİYAZİ ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
İşletmeler için büyük bir imkân olan Dahilde İşleme Rejimi incelendiğinde, uygulamanın Avrupa Birliği (AB) düzenlemelerine paralel olduğu görülmektedir. Türkiye'de rejimden yararlanma koşulları Avrupa Birliği'ndeki uygulamalardan bazı farklılıklar göstermektedir. Bu nedenle çalışmamızda gelişmiş ülkelerdeki uygulama örneği olarak Avrupa Birliği ve iyi örnek Birleşik Krallık mevzuatında Dahilde İşleme Rejimi incelenmiş olup, Avrupa Birliği'nde Dahilde İşleme Rejimi ayrıntılı analiz edilerek Türkiye, Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık'taki uygulamalar bu çerçevede irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is seen when studied that Inward Processing Regime which is a big opportunity for enterprises, is parallel to EU regulations. There are some differences between the conditions of the regime utilising in Turkey and EU prosecution. Hence, EU and a good example UK regulations on Inward Processing Regime is studied as examples of developed countries. Inward Processing Regime in EU is analysed in detail and prosecution in Turkey, EU and UK is studied within this framework.