Aile işletmelerinin kurumsallaşması ve karşılaşılan sorunlar : Afyonkarahisar ilinde bir çalışma
Institutionalization of the family owned businesses and the problems encountered: A case study in Afyonkarahisar province
- Tez No: 477305
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA GÖDEKMERDAN ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Aile işletmeleri, dünyada ve ülkemizde varlığını sürdüren işletmelerin çoğunluğunu oluşturmaktadır. Dolayısıyla dünya ekonomisine ve ülkemiz ekonomisine katkısı göz ardı edilemeyecek boyuttadır. Yapıları itibariyle birbirinden oldukça farklı iki sistemin bir araya gelmesiyle oluşan aile işletmelerinin karmaşık bir yapıda olduklarını söylemek mümkündür. Manevi bağlarla bir araya gelen aile sisteminin, iş dünyası gibi maddiyat odaklı bir yapıyla tanışması ve bütünleşmesi, eşzamanlı olarak yürütülmesi beraberinde pek çok problemi getirmektedir. Bu nedenle bu iki farklı sistemin ayrı ayrı değerlendirilmesi ve anlaşılması, sorunların minimalize edilmesi için oldukça önemli ve gereklidir. Çalışmanın temel amacı aile işletmelerinin kurumsallaşmaya bakış açıları ve karşılaştıkları sorunların incelenmesidir. Çalışmanın teorik kısmında aile işletmeleri, kurumsallaşma ve aile işletmelerinin yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi verilmiştir. Uygulama bölümünde ise Afyonkarahisar ilinde faaliyet göstermekte olan aile işletmeleri kurucu ve yöneticileriyle anket çalışması yapılmıştır. Çalışmada toplamda 202 kişiye anket uygulanmıştır. Geçerli olan anketlerin verileri SPSS 20 programı ile analiz edilmiştir. Uygulama sonucunu değerlendirmek için tanımlayıcı istatistikler ve faktör analizinden yararlanılmıştır. Uygulanan faktör analizi sonucunda 3 faktör elde edilmiştir. Bu faktörler içerdikleri maddelere göre aile bireyleri ve iş ilişkileri, insan kaynakları ve kurumsallaşma ve profesyonel yönetim şeklinde isimlendirilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER : Aile İşletmeleri, Kurumsallaşma
Özet (Çeviri)
Family owned businesses constitute the majority of the enterprises carried on all around the world and in our country. Therefore, their contribution to the world economy and our national economy is at such level that cannot be overlooked. It is possible to assert that the family businesseshave a complicated nature,whichis formed of two systems coming togetherthat are quite different in terms of their structure. The introduction and integration and of the family system thatis united by sentimental ties, with the materiality oriented business world and the simultaneous execution of these two bringsalong a lot of problems. For this reason, it is very important and necessary to assess and comprehend these two different systems separately in order to minimalize the problems. The main purpose of the study is an examination of the family owned businesses'perspective towards institutionalization and the problems that they haveencountered. In the theoretical part of the study, information has been given about the family owned businesses, institutionalizationand the problems they have faced. In the practice part, a questionnaire study has been carried out with the founders and executives of the family owned businessesoperating in Afyonkarahisar province. In this study, the questionnaireshave been conducted with 202 people, in total. The valid data of the questionnaires have been analyzed by using SPSS 20 program. In order to evaluate the results of the practice, descriptive statistics and factor analysis have been used. In consequence of the applied factor analysis, 3 factors have been obtained. According to the items that they have included, these factors have been titled as family members and business relationships, human resources and institutionalization and professional management. KEYWORDS : Family Owned Businesses, Institutionalization