Kariyer ve diğer mesleklerde kadın istihdamı ve cam tavan sendromu belirlenmesine yönelik bir alan çalışması
A field research on the determination of women employment and glass ceiling syndrome in career and other occupations
  1. Tez No: 477306
  2. Yazar: FATMA ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKMEN DERDİYOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı; günümüzde Kadın İstihdamını incelemektir. Bunun yanında Kariyer Meslekler ve Diğer Mesleklerde Cam Tavan Sendromu algılarını ölçmek ve algılarda farklılıklar olup olmadığını alan çalışmasıyla araştırmaktır. Çalışma içerisinde kamuda istihdam şekilleri, meslek kavramı ve çeşitleri, kariyer kavramı ve kariyer meslekler izah edilmiştir. Kamuda kadın istihdamı, kadınların iş gücüne katılımı, kadınların istihdam alanındaki sorunları, kadınların iş gücüne katılım oranını etkileyen etmenler, kadın istihdamını arttırmaya yönelik faaliyetler incelenmiştir. Cam tavan sendromu kavramı, cam tavan sendromu engelleri ile birlikte ele alınmıştır. Kamuda çalışan kadınların kariyer meslek ve diğer mesleklerde cam tavan algılarını ölçmek için Büyükyaprak (2015) tarafından“Çalışan Kadın Personelin Kariyer Gelişimi Engellerinden Cam Tavan Sendromu”adlı çalışmada uygulanan ölçek kullanılarak bir anket çalışması yapılmıştır. Araştırmada,kadın çalışanların cam tavan sendromu ile ilgili algıları incelenmiş ve demografik özellikleri bakımından algılarında farklılık olup olmadığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate today's women employment, to measure glass ceiling syndrome perceptions in career occupations and other occupations, and to explain whether there are differences in perceptions of women in career occupations and other occupations.In this study, employment types in public sector, occupation and career concepts, types of occupations and career occupations were reviewed. Factors affecting women's employment in the puplic sector, participation of women in workforce, problems of women in employment, the participation rate of women in work force and plans to increase women's employment were explained.The glass ceiling syndrome and difficulties in glass ceiling syndrome were discussed. In this study, a survey titled“Glass Ceiling Syndrome which is a barrier of Women Employees”and developed by Büyükyaprak (2015) was applied to the participants to measure the glass ceiling perceptions of women employees in career occupations and other occupations. Findings of the research were informative about the perceptions of the female employment about the glass ceiling syndrome and whether their perceptions differed in terms of demographic characteristics of women.