Anadolu liseleri sınavına hazırlanan beşinci sınıf öğrencilerinin sınav kaygı düzeyleri ile benlik kavramlarının bazı değişkenlere göre incelenmesi
  1. Tez No: 47735
  2. Yazar: NEŞE BERENGİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MİNE MANGIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANADOLU LİSELERİ SINAVINA HAZIRLANAN BEŞİNCİ SINIF Ö?RENCİLERİNİN SINAV KAYGI DÜZEYLERİ İLE BENLİK KAVRAMLARININ BAZI DE?İŞKENLERE GÖRE İNCELENMESİ Neşe BERENGİ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Mine MANGIR 1996, Sayfa: 111 Jüri: Prof. Dr. Mine MANGIR Prof. Dr. Sibel GÜNEYSU Doç. Dr. Neriman ARAL Anadolu Liseleri sınavına giren ve girmeyen alt, orta ve üst sosyo-ekonomik düzeyden 300 öğrencinin denek olarak kullanılmış sınav kaygı düzeyleri ile benlik kavramları arasında, ilişki olup olmadığı saptanmaya çalışılmıştır. Uygulanan“Kişisel Bilgi Formu”,“Durumluk-Sürekli Kaygı Envanterleri”ve“Piers-Harris Çocuklar için Benlik Kavramı Ölçeği”sonucunda elde edilen veriler analiz edilmiştir.“Khi-Kare ve Varyans Analizleri”ile yapılan istatistiksel değerlendirmeler sonucunda benlik kavramı olumsuzlaştıkça kaygı düzeyinin yükseldiği; sosyo-ekonomik düzey, ailedeki kardeş sayısı, çocuğun doğum sırası, anne ve babanın öğrenim durumunun sınava girip girmeme durumunu etkilediği; sınava giren ve girmeyen deneklerin çoğunluğunun olumsuz benlik kavramına sahip olduğu ancak sınava girip girmeme durumu ile benlik kavramı arasında önemli bir ilişki olmadığı; kardeş sayısı ile anne yaşımn benlik kavramım etkilediği; deneklerin çoğunlukla sınava kendi kendine hazırlandıkları; kaygı durumları ile cinsiyet ve baba yaşı arasında anlamlı ilişkiler olduğu elde edilen bulgulardır. ANAHTAR KELİMELER: Durumluk kaygı, sürekli kaygı, benlik kavramı, sınav kaygısı, test kaygısı
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH ON EXAMINATION ANXIETY AND SELF-CONCEPT OF FIFTH GRADE STUDENTS GETTING READY FOR ANATOLIA HIGH SCHOOL EXAMINATION Neşe BERENGİ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Home Economics Supervisor: Prof. Dr. Mine MANGH* 1996, Page: 111 Jury: Prof. Dr. Mine MANGIR Prof. Dr. Sibel GÜNEYSU Assoc.Prof. Dr. Neriman ARAL This research was carried examineed or not examineed for Anatolia High School Examination, children from low, middle and high socio-economical levels and attending fifth grade of primary schools. The purpose of the study was to sex, number of the sibling, birth order, parent's age and education levels, from getting ready for examination on those factors. And also to find out wherher these variables and state anxiety, trait anxiety, self-concept were interelated. Research sampling consisted of 300 students.“General Information Forms”,“state Trait Anxiety Inventorys”and“Piers-Harris Self-Concept Forms for Children”were applied. According to research findings as self-concept become more negative anxiety levels increased. Between number of the siblings and mother's age was positive relations found between sex and anxiety levels was statically significant relation. KEY WORDS: A-State Anxiety, A-Troit Anxiety, Self-Concept, Examination Anxiety, Test Anxiety