Benzo(c) cinnolin ve bazı türevlerinin polagrografik ve voltametrik metodlarla elektrokimyasal davranışlarının incelenmesi
- Tez No: 47736
 - Danışmanlar: PROF.DR. ALİ OSMAN SOLAK
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Kimya, Chemistry
 - Yıl: 1996
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 205
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ BENZO[C]CİNNOLİN VE BAZI TÜREVLERİNİN POLAROGRAFİK VE VOLTAMETRİK METODLARLA ELEKTROKİMYASAL DAVRANIŞLARININ İNCELENMESİ NİLGÜN SEÇKEN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Entütüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. Ali Osman Solak 1996, Sayfa: 204 Jüri : Prof.Dr. Ali Osman Solak Prof.Dr. İnci Morgil Prof.Dr. Esma Kılıç Bu çalışmada benzo[c]cinnolin ve bromo türevlerinin etil alkol-su ortamında, çeşitli elektroanalitik teknikler kullanılarak elektrokimyasal davranışları incelenmiştir. Benzo[c]cinnolin molekülünün ve bromo türevlerinin civa elektrot yüzeyinde indirgenme mekanizmaları, adsorpsiyon özellikleri aydınlatılmaya çalışılmıştır. Hem benzo[c]cinnolin hem de türevlerinin heterojen hız sabitleri, transfer katsayıları, aktarılan elektron sayıları, difüzyon katsayıları, adsorbe olan madde miktarları ve bazı fızikokimyasal sabitleri bulunmuştur. Çalışmalarda SCP, DPP, CV, kronoamperometri, kronokulometri, sabit potansiyelde kulometri teknikleri kullanılmıştır. Moleküllerin elektrot yüzeyinde adsorpsiyon özelliği göstermelerinden dolayı CV ve kronokulometri teknikleri ile adsorpsiyon özellikleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Benzo[c]cinnolin, Akım Örnekli Polarografi, Diferansiyel Puis Polarografîsi, Dönüşümlü Voltametri, Sabit Potansiyelde Kulometri, Adsorpsiyon, Etil Alkol-Su Ortamı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D.Thesis INVESTIGATION OF ELEKTROCHEMICAL BEHAVIOURS OF BENZO[C]CINNOLINE AND ITS BROMO DERIVATIVES USING POLAROGRAPHIC AND VOLTAMMETRIC METHODS NİLGÜN SEÇKEN University of Ankara Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor : Prof.Dr. Ali Osman Solak 1996, Page :204 Jury : Prof.Dr. Ali Osman Solak Prof.Dr. İnci Morgil Prof.Dr. Esma Kılıç Electrochemical behaviors of benzo[c]cinnoline and its bromo derivatives was studied in ethyl alcohol-water mixtures using various electroanalytical techniques.Reduction of these molecules on the mercury surface was analysed and a mechanism for the electrode reaction was proposed. The effect of adsorption of molecules on the electrode surface was investigated. The heterogeneous rate constants, transfer coefficients, number of electron transferred, diffusion coefficients, surface concentrations of adsorbed molecules and formal potentials for all molecules were calculated. The electrochemical techniques used were sampled current polarography, differantial pulse polarography, cyclic voltammetry, choronoamperometry, chronocoulometry, and constant potential coulometry. Adsorptional characteristics of benzo[c]cinnoline and its bromo derivatives on a mercury drop electrode were studied and the amount of molecules adsorbed were found. Keywords : Benzo[c]cinnoline, sampled current polarography, differantial pulse polarography, cyclic voltammetry, constant potential coulometry,adsorption, ethyl alcohol-water mixture.