The impacts of outsourcing to a firm's performance
Dış kaynak kullanımının firma performansına etkileri
  1. Tez No: 477373
  2. Yazar: GÖZDE ÖZDİLEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL KURŞUNLUOĞLU YARIMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Son araştırmalarda, dış kaynak stratejileri ve iş performansı arasındaki ilişkiye büyük ilgi gösterilmektedir. Kârlılık, fiyatlama stratejileri, müşteri memnuniyeti, satış sonrası servisler, pazar payı bir firmanın performansı için önemlidir. Dış kaynak kullanımı zaman, maliyet ve kalite için önemlidir. Teknik dış kaynak kullanım kabiliyeti, yönetimsel dış kaynak kullanım kabiliyeti, örgütsel ilişki kabiliyeti, tedarikçi yönetimi kabiliyeti, iletişim kalitesi, bilgi paylaşımı, işbirlikçi katılım, güven, bağlılık, dış kaynak kullanımı başarısı, niteliksel ve niceliksel firma performansı dış kaynak kullanımı için anahtar faktörlerdir. Bu çalışmada, ana amaç dış kaynak kullanımının bir firma performansına etkilerini yukarıda bahsedilen faktörler doğrultusunda analiz etmektir. Bu amaç doğrultusunda, otomotiv yan sanayi sektöründe faaliyette bulunan bir firma alan araştırması için seçilmiştir. Araştırmada yukarıda bahsedilen faktörler doğrultusunda hipotezler oluşturulmuştur. Bulgular, tüm hipotezlerin anlamlı olduğunu ortaya koymaktadır. Bulgular gösterildikten sonra, son olarak bulguların sektörde uygulanması ile ilgili sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent studies, there have been many essential interests in relationship between outsourcing and performance of a firm. Profitability, pricing strategies, customer satisfaction, after sales services, market share are essentials for a firm's performance. Outsourcing can provide significant advantage for time, cost, and quality. Technical outsourcing capability, managerial outsourcing capability, organizational relationship capability, vendor management capability, communication quality, information sharing, collaborative participation, trust, commitment, outsourcing success, qualitative, and quantitative performance are key factors for measuring a firm's performance and outsourcing effects. In this study, our main goal is to search the impacts of outsourcing to a firm's performance with the analysis of each factors mentioned above. Within this aim, a firm which operates in an automotive subsidiary industry was selected for the field study. In the research, under these factors mentioned above the hypotheses were defined. Findings indicated that all hypotheses are significant. After showing the findings, finally the implications for market practice were discussed.