Aktörlerin gözünden aile işletmelerinin kurumsallaşamama sebeplerinin incelenmesi
The investigation of the reasons of non institutionality of family enterprises through the eyes of the actors
- Tez No: 477386
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAİF SERKAN ALBAYRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, aile işletmelerinde kurumsallaşma sürecinde yaşanan sorunların irdelenmesi ve kurumsallaşamamaya neden olan faktörlerin incelenmesidir. Çalışmada öncelikle, yapılan yazın araştırması ile aile işletmeleri ve aile işletmelerinde kurumsallaşma kavramları tanımlanmış, daha sonra aile işletmelerinde kurumsallaşma sürecinde yaşanan sorunlar ve kuramsallaşmaya engel olan sebepler değerlendirilmiştir. Bu çerçevede, bu çalışmada aile işletmeleri kavramı, kurumsallaşmanın ilkeleri, aile işletmelerinin olumlu ve olumsuz yönleri, kurumsallaşmanın önündeki temel engeller incelenmiştir. Çalışmanın uygulama bölümünde ise, önceden belirlenmiş olan aile işletmelerinde çalışan ile üyeleri, sahip yöneticiler, görev yapan diğer personel ve profesyonel yöneticilerden oluşan farklı gruplar üzerinde nitel bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmada, yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak görüşme yapılan katılımcılardan kurumsallaşma, sürdürülebilirlik, kurumsal işletme yapısını oluşturan unsurlar ve kurumsallaşmanın önündeki engeller gibi konularda bilgi elde edilmeye çalışılmıştır. Elde edilen görüşme raporları içerik analizine tabi tutulmuş ve bu analizler neticesinde çalışmanın temel konusu ve ana kavramları çerçevesinde değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the problems of institutionalization process in family businesses and to examine the main causes, problems and barriers that prevent the family businesses to be institutionalized. In the study, firstly a preliminary literature study had been done and in the light of the literature, the concepts of family business, institutionalization and institutionalization of family businesses were defined. Then, the basic problems of institutionalization in family business and the barriers for institutionalization were evaluated. In this framework, this study examined the concepts of family business, institutionalization, the principles of institutionalization, the positive and negative sides of family businesses and the barriers that prevent institutionalization of family businesses. In the application part of the study, a qualitative research had been conducted on a group of participants working in family businesses as employees, family members, professional managers, and owners. In this research, interview method was utilized in order to obtain information regarding the opinions of the participants in terms of institutionalization enhancing sustainability in family businesses, the factors that establish institutionalized management structure and the barriers or causes that prevent the family businesses to be institutionalized. The data obtained from the interviews were analyzed via content analysis and as a result of these analysis general evaluations were provided regarding the main purpose and concepts of the study.